V novej bratislavskej obytnej štvrti Bory budú aj netradičné ekologické prvky, ako sú jazierka alebo „jamy“ na zachytávanie dažďovej vody. Toto riešenie navrhol Labak, Laboratórium architektúry krajiny – je to jedna z vecí, ktorými sa zapodievajú krajinní architekti. Im náleží všetko okolo stavby – mestské dvory, ale aj parky a súkromné záhrady.
„Museli sme investora dlho presviedčať, prečo je to vhodné a že sa mu to oplatí. Jamy sa plnia dažďovou vodou, ktorá sa potom pomaly odparuje a vsakuje,“ hovorí Michal Marcinov, zakladateľ Labaku.
Dnes sa Labak delí o bývalú triedu v novej Cvernovke so štúdiom 2021. Pracujú spolu na viacerých projektoch – napríklad na výstavbe námestia v českom Červenom Kostelci a spolupracovali aj na nerealizovanom projekte pre Šafárikovo námestie v Bratislave.
„Robíme spolu s architektmi, ktorí potrebujú riešiť priestor okolo stavby a jej umiestnenie tak, aby neostal nevyužitý,“ hovorí M. Marcinov.
Labak založil M. Marcinov v roku 2012, pričom najskôr spolupracoval so študentmi Fakulty architektúry STU, kde prednášal. Spomedzi nich vyšli súčasní členovia firmy – Andrej Morávek, Matúš Antolík a Katka Stanislavová.
Aj dnes radi k svojim projektom prizývajú študentov. „Pripravíme ich na prácu