SME

Čipové občianske majú vážnu chybu, podpis sa dá ukradnúť

Ministerstvo vnútra chystá bezpečnejší podpis, no aktuálny problém zľahčuje. O bezpečnostnej diere vie už od júna.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRNO, BRATISLAVA. Občiansky preukaz s čipom má vážnu bezpečnostnú chybu, v dôsledku ktorej ktokoľvek s patričnými znalosťami a rozpočtom dokáže na základe verejne dostupných údajov ukradnúť niečí kvalifikovaný elektronický podpis.

Takýto podpis sa dá následne ľahko zneužiť, pretože podľa zákona je rovnocenný s vlastnoručným podpisom; kvalifikovaným elektronickým podpisom sa podpisujú podania na súd či obchodný register, exekúcie alebo aj prevod nehnuteľnosti. Na tému ako prvý upozornil server DSL.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vnútra chybu pripúšťa, situáciu zľahčuje a avizuje, že už pripravuje riešenie na zaistenie bezpečnosti podpisov. Chybu v preukazoch odhalil česko-slovenský tím výskumníkov z Masarykovej univerzity v Brne. Technické podrobnosti zverejnili na webe.

Prečítajte si tiež: Výskumník: Chyba je zapečená priamo v preukazoch Čítajte 

„Pracovali sme na tom zhruba dva roky,“ vraví pre SME výskumník Petr Švenda z katedry počítačových systémov a komunikácie. Výskum nebol špeciálne zameraný na slovenské preukazy, skúmali rôzne šifrovacie nástroje.

Nakoniec odhalili chybu v jednej konkrétnej technológii, ktorú každodenne využívajú milióny používateľov na celom svete pri surfovaní na webe, posielaní e-mailov či podpisovaní elektronických dokumentov.

Chyba v slovenských čipových preukazoch teda nesúvisí s kvalitou tunajšieho e-governmentu, na ktorý sa minula viac ako miliarda eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ako získať súkromný kľúč

V obehu je podľa aktuálnych údajov 2,5 milióna čipových dokladov, 300-tisíc z nich obsahuje aj elektronický podpis a bezpečnostná chyba sa ich bezprostredne dotýka. Pri elektronickom podpisovaní sa používajú dva typy šifrovacích kľúčov – verejný a súkromný.

Súkromný je nahraný v čipovom občianskom preukaze a slúži na podpisovanie dokumentu. Štandardne je súkromný kľúč určený len pre jeho majiteľa, nik iný by sa ním nemal podpisovať a nik iný by ho nemal poznať, aby sa podpis nedal ukradnúť a zneužiť.

Verejný kľúč je naopak súčasťou akékoľvek dokumentu, ktorý občan elektronicky podpísal a slúži na to, aby si úradníci alebo obchodní partneri mohli overiť pravosť digitálneho podpisu.

Výskumníci zistili, že šifrovací algoritmus v preukazoch je slabý, vďaka čomu sa dá z dostupného verejného kľúča dopočítať súkromný kľúč, čo by nemalo byť možné.

SkryťVypnúť reklamu

Táto zraniteľnosť sa objavila v šifrovacom algoritme RSA v spojení s konkrétnym bezpečnostným čipom od nemeckej firmy Infineon, na ktorom sa podpisové kľúče generujú. Práve tento algoritmus na tomto čipe sa používa v slovenských občianskych preukazoch.

Pár tisíc eur

Čipový občiansky používa 2048-bitové kľúče, toto číslo vypovedá o dĺžke a zložitosti daného kľúča.

Ak by útočník získal verejný kľúč občana, ktorý sa bežne objavuje v podpísaných dokumentoch, trvalo by 141 rokov vypočítať príslušný súkromný kľúč. Ale iba v prípade, že by sa takýto výpočet robil na domácom, tri roky starom počítači.

Ak by si útočník prenajal niekoľko desiatok serverov, trvalo by to niekoľko hodín, maximálne dní. Výskumníci vypočítali, že takýto prenájom by stál 20- až 40-tisíc eur. Výskum pritom naďalej pokračuje a podľa dostupných informácií skúmajú aj možnosti, ako sa dá digitálny podpis prelomiť skôr a lacnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ale už suma 20- až 40-tisíc eur je relatívne nízka, keďže môže byť motivovaný výrazne vyššími ziskami, napríklad podvodným prevodom majetku či firmy.

Vláda mesiace mlčala

Výskumníci z Masarykovej univerzity odhalili chybu ešte v januári tohto roka, v súlade s pravidlami etického hackingu o nej verejne nehovorili, informovali výrobcu čipov a dali mu čas, aby na ňu zareagoval. Opis chyby zverejnili po desiatich mesiacoch.

Začiatkom leta nemecká firma Infineon Technologies upozornila na chybu zákazníkov, v júni prišlo takéto varovanie aj na Slovensko, potvrdilo ministerstvo vnútra pre SME.

Prečítajte si tiež: Digitálne podpisy sudcov a advokátov chybu nemajú Čítajte 

V rovnakom čase prišlo varovanie aj do Estónska, ktoré používa vo svojich čipových občianskych preukazoch rovnakú chybnú technológiu na digitálne podpisovanie.

Ale kým estónska vláda občanov na problém upozornila a pripravuje výmenu certifikátov na preukazoch, slovenské ministerstvo vnútra mlčalo. Prvýkrát problém priznalo až pre portál DSL.sk v pondelok podvečer, keď výskumníci zverejnili sumár svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok ministerstvo vydalo širšie stanovisko, kde bezpečnostnú dieru síce priznáva, ale zľahčuje. Odvoláva sa napríklad na to, že ide len o teoretickú možnosť zneužitia, keďže vypočítať súkromný kľúč by trvalo veľmi dlho.

Sľubujú bezpečnejší kľúč

Ministerstvo zároveň informovalo, že pracuje na zaistení bezpečnosti podpisu. „Držitelia elektronických preukazov si ich nebudú musieť meniť,“ ubezpečuje.

V najbližšom čase ministerstvo plánuje zaviesť do dokladov 4096-bitový kľúč, dvakrát dlhší a zložitejší než aktuálne používaný. Výrazne to predĺži čas potrebný na prelomenie kľúča, čo zaistí jeho bezpečnosť na niekoľko ďalších rokov.

Ministerstvo zároveň avizuje, že by chcelo nahradiť celý šifrovací algoritmus v čipe - starší algoritmus RSA z 80. rokov moderným algoritmom ECC, ktorý sa začal používať v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Úradníci sľubujú, že sa pokúsia všetko urobiť na diaľku, aby ľudia nemuseli chodiť s dokladmi na policajné stanice. „Pri obnove a generovaní nových komponentov pre tvorbu elektronického podpisu v maximálnej miere využijeme elektronické služby,“ tvrdí.

Na porovnanie Estónsko plánuje chybu odstrániť tak, že občania si pomocou špeciálneho softvéru z domu sami nahrajú na čipový preukaz novú bezpečnejšiu technológiu na tvorbu digitálneho podpisu.

Zrušiť podpisy všetkým?

Pravidlá na vytváranie a overovanie podpisových certifikátov hovoria, že keď sa ukáže reálna hrozba zneužitia podpisových kľúčov, musia sa všetky zneplatniť. Ide drastické opatrenie, ktoré by malo dopad na všetkých 300-tisíc držiteľov e-občianskeho s podpisom.

Prečo sa tak ešte nestalo? „Publikovaná zraniteľnosť je zatiaľ len teoretická,“ vraví Jaroslav Ondriska, riaditeľ výskumu a vývoja vo firme Disig, od ktorej vláda nakupuje podpisové kľúče pre občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že výskumníci zatiaľ nezverejnili reálny príklad zneužitia odhalenej chyby, dovtedy teda vláda aj Disig považujú chybu iba za teoretickú. „Máme za to, že doposiaľ nebol preukázaný žiaden z prípadov, ktoré nás oprávňujú zrušiť certifikáty,“ vraví Ondriska.

Výskumníci z Brna ohlásili na 2. novembra prednášku, kde zverejnia ďalšie podrobnosti o chybe v podpisovaní; na takýchto prednáškach sa zvykne zverejniť aj ukážka konkrétneho zneužitia chyby.

Ondriska potvrdil, že ak sa reálne preukáže zneužitie verejného kľúča z e-občianskeho, po dohode s ministerstvom vnútra zneplatnia podpisové kľúče všetkým občanom.

Výskumníci pritom odovzdali výrobcovi čipov reálne súkromné kľúče, ku ktorým sa dopočítali. Vážnosť chyby uznal aj Microsoft, keď minulý týždeň vydal bezpečnostnú záplatu pre softvér s odhalenou chybou.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa bojí, nech zruší kľúče

Podmienky používania čipových občianskych hovoria, že pri hrozbe úniku súkromného podpisového kľúča treba tento kľúč zneplatniť. Odporúča to aj ministerstvo ľudom, ktorí sa obávajú o bezpečnosť svojho digitálneho podpisu, ale akú majú alternatívu, nehovorí.

Elektronický podpis je pritom už dnes nevyhnutnosť, od jari je totiž exekučné konanie elektronické a portál Slovensko.sk je povinný pre všetky firmy.

Kľúče na podpisovanie sa dajú zneplatniť osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení dokladov alebo cez web. V utorok pritom webová služba na zneplatnenie podpisu nefungovala.

Národný bezpečnostný úrad, ktorý podľa zákona zodpovedá za celú oblasť digitálneho podpisovania, na otázky neodpovedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (3. 4. 2025)
USD 1.080
AUD 1.715
CZK 24.963
JPY 161.220
CAD 1.548
GBP 0.835
HUF 400.950
PLN 4.178
CHF 0.954
SEK 10.764

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 465
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 572
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 713
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 635
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 577
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 255
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 661
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 171
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 150
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 733
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 928
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je najvyšší čas uvedomiť si, čo sú podstatné témy a ktoré slúžia len na bičovanie emócií.


2
Donald Trump podpísal výnos o zavedení recipročných ciel.

Recipročné clá môžu zmeniť globalizovaný svet a rozbiť dodávateľské reťazce.


101
Grażyna Maria Kulczyk.

Kulczyková je podľa rebríčka najväčším daňovým neplatičom.


Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


46
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 661
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 171
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 150
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 733
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 928
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu