Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí sa rozhodujú medzi kúpou nového alebo rekonštrukciou starého domu?
Človek si často kúpi historický dom preto, že v ňom zažije pocit, do ktorého sa zamiluje. Pri rekonštrukcii by však mal zachovať čo najviac pôvodných prvkov. Pokiaľ sa to nestane, môže po rekonštrukcii zrazu zistiť, že tam ten pocit už nie je.
Lucia Marušicová
Architektka, ktorá žije a pracuje vo Svätom Jure, študovala na Fakulte architektúry STU a na Vysokej škole výtvarných umení.
Venuje sa rekonštrukciám rodinných domov a úpravám verejných priestorov. „Neštudovala som reštaurovanie pamiatok, ale miesto, kde som sa v roku I996 presťahovala, určilo moju orientáciu,“ hovorí Lucia Marušicová.
Špecializuje sa najmä na kamenné domy, aké sa často vyskytujú v malokarpatskej oblasti. Má za sebou viacero návrhov a štúdií rekonštrukcií vo Svätom Jure a v Pezinku vrátane chránených pamiatok, ako sú Armbrusterova kúria či renesančný dom z I5. storočia.
Okrem toho sa venuje práci s deťmi, vedie tvorivé dielne v OZ Potvor (Poznávaj a tvor!) a príležitostne pripravuje výstavy pre Bibianu.
Akých chýb sa ľudia pri rekonštrukcii najčastejšie dopúšťajú?
Najväčšia chyba je, že sa s nikým neporadia. V bežnom staviteľstve prevažujú typy úprav z 80. a 90. rokov minulého storočia, ktoré nie sú vždy pre staršie stavby vhodné.
Správnejší prístup sú tradičné materiály a remeselné techniky, ktoré zároveň dodajú domu autenticitu. Napríklad nie je vždy nutné vymieňať pôvodné okná, rovnaké už nikto nevyrobí.