BRUSEL. Ženy v Európskej únii zarábajú na hodinu menej ako muži, rozdiel činí v priemere 16,3 percenta a týka sa všetkých 28 členských štátov
Češky sú na tom s platom nižším o 22,5 percenta okrem Estónok najhoršie. Naopak najmenším rozdielom v ohodnotenie práce mužov a žien sa môže pochváliť Taliansko, kde ženy poberajú len o 5,5 percenta menšiu mzdu ako muži.
Muži si zvolia lepšie platené sektory
28 percent
Taký je priemerný rozdiel v platochmedzi mužmi a ženami na manažérskych stoličkách v EÚ.
Vyplýva to zo štúdie európskeho štatistického úradu Eurostat. Štúdia neporovnávala mzdy a platy mužov a žien na rovnakých pozíciách, ale iba hodinovú mzdu mužov a žien v roku 2015.
Rozdiely sa teda vraj dajú čiastočne vysvetliť "individuálnymi charakteristikami". Medzi ne patrí skúsenosť, stupeň vzdelania a fakt, že muži si častejšie zvolia lepšie platené sektory a profesie.
Rozdiely teda súvisia s kultúrnymi, právnymi, sociálnymi a ekonomickými odlišnosťami, ktoré ďaleko presahujú otázku "za rovnakú prácu rovnakú mzdu", uvádza štúdia.
Medzi manažérmi je tretina žien
Medzi manažérmi predstavuje rozdiel v platoch 28 percent. Muž manažér si za hodinu zarobí 31,96 eura, zatiaľ čo jeho ženská kolegyňa dosiahne iba 22,82 eura.
V EÚ tvoria ženy len tretinu všetkých manažérov. Najviac žien manažérok nájdeme v Lotyšsku, je ich 47 percent.
Najmenšie rozdiely medzi mužmi a ženami zaznamenala štúdia v horšie platených profesiách ako je administratíva, služby a predaj. Tu zarábajú ženy len o osem percent menej ako ich mužskí kolegovia.

Okrem platovej nerovnosti si štúdia všíma aj rozdiely v pracovných úväzkoch medzi pohlaviami. Takmer 32 percent Európaniek nepracuje na plný úväzok. V Holandsku sú to dokonca tri ženy zo štyroch, ale len jeden muž zo štyroch.
Európsky priemer pracujúcich je u mužov 72 a u žien 61 percent.
Rozdiel v zamestnanosti žien a mužov vo väčšine členských štátov sa zvyšuje s počtom narodených detí. V roku 2016 pracovalo 65 percent bezdetných žien a 73 percent bezdetných mužov, u jedincov s jedným dieťaťom už to bolo 71 percent žien a 85 percent mužov. Žien s tromi a viac deťmi pracuje 55 percent, zatiaľ čo mužov 84 percent.
V roku 2016 bolo v Európe bez práce 8,7 percenta žien a 8,4 percenta mužov. V 14 členských štátoch bola miera nezamestnanosti vyššia u žien, v 13 u mužov a v Maďarsku bola rovnaká pre obe pohlavia.