O elektronickom zdravotníctve sa hovorí roky, no stále nefunguje v plnej miere. Do ostrej prevádzky sa takzvaný eHealth - po novom e-zdravie - dostane od januára budúceho roka. O tom, že stále nie je pripojených dosť lekárov aj o nových službách pre pacientov hovorí šéf Národného centra zdravotníckych informácií PETER BLAŠKOVITŠ.
Úplne pôvodne sa očakávalo, že systém e-zdravie bude fungovať od novembra 2011, no termín sa viackrát presunul. Platí, že systém sa naostro spustí od 1. januára 2018?
„Áno, systém je pripravený na ostrú prevádzku. Vlani v lete prebehla pilotná prevádzka s niekoľkými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Testovali sme služby, ktoré sa spustia od 1. januára 2018, ako je e-vyšetrenie (zápis z vyšetrenia, systém výmenných lístkov, pozn.), e-recept a momentálne pracujeme aj na laboratórnych výsledkoch.
Pri testovaní sme identifikoval niekoľko obmedzení či nedokonalostí, ktoré sme odstránili, aby sme stihli štart v januári 2018.
Od októbra je publikovaný už aj takzvaný integračný manuál pre vývojárov zdravotníckych softvérov pre ambulancie a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby vedeli prepojiť programy s e-zdravím.“

V minulosti pri nábehu portálu finančnej správy sa ukázali zlyhania, keď systém nezvládal nápor používateľov. To isté sa prejavilo aj nedávno, keď skolaboval portál Slovensko.sk a nedoručoval načas úradnú elektronickú poštu. Vo všetkých prípadoch ide o peniaze, v prípade e-zdravia môže ísť o život. Aká je garancia, že systém zvládne nápor v prvých mesiacoch?
„Prebieha verejné obstarávanie, aby sa posilnila výpočtová infraštruktúra, momentálne je v štádiu vyhodnocovania. Keď sa infraštruktúra posilní, urobíme záťažové testy a zistíme, na čom sme.
Každopádne, nespoliehame sa na riešenia, ktoré vyplývajú z pôvodného projektu e-zdravie. Pôvodne bol totiž celý projekt vyvíjaný ako pilotný, nemalo ísť o národný systém. Postupne sa to zmenilo, čiže sme tomu prispôsobili aj kapacitu systému.
Zároveň rokujeme s ministerstvom vnútra, ktoré zodpovedá za takzvaný vládny cloud, aby nám zabezpečilo kompletnú dátovú a výpočtovú infraštruktúru pre e-zdravie.“
Záujem pacientov o e-zdravie závisí najmä od toho, koľko a akých lekárov bude systém používať. Koľko poskytovateľov zdravotnej starostlivosti momentálne systém používa?
„Máme približne 360 pripojených ambulancií a 26 pripojených nemocníc. Pri nemocniciach je proces jednoduchší, lebo majú centrálne IT oddelenia, sú viac organizované než menšie ambulancie.
Na Slovensku máme asi 230 nemocníc a polikliník a naším cieľom je, aby boli všetky čo najskôr pripojené, najlepšie hneď od januára. Veľká časť z nich sú štátne zariadenia, čiže verím, že sa nám to podarí, cieľ je do konca roka pripojiť všetky nemocnice.“
Hovoríte o nemocniciach, no v bežnej reči tak označujeme nielen lôžkové oddelenia, ale často hovoríme, že idem za lekárom do nemocnice, pritom v skutočnosti idem na ambulantné vyšetrenie k lekárovi, ktorý má ambulanciu v budove nemocnice. Ak sa teda pripojí napríklad nemocnica v bratislavskom Ružinove, znamená to, že aj tamojší ambulantní lekári?