BRATISLAVA. Klasické papierové recepty od lekára postupne zmiznú. Pacient od 1. januára nebude odchádzať od lekára so žiadnym papierom, ktorý by bolo potrebné v lekárni predložiť, lekárnik bude automaticky vedieť, aké lieky a v akom množstve vám má vydať.
Národné centrum zdravotníckych informácií od 1. januára spustí do ostrej prevádzky systém e-zdravie.
Niektoré funkcionality elektronického zdravotníctva fungujú už dnes, od začiatku roka ich však bude využívať takmer každá nemocnica. Denník SME prináša odpovede na najdôležitejšie otázky o novom elektronickom zdravotníctve.
1. Aké služby budú v e-zdraví dostupné?
Od 1. januára budú nasadené a funkčné služby ako e-recept (elektronický predpis a výdaj lieku), e-vyšetrenie, e-lab, ale aj elektronická zdravotná knižka.

Najviac pocítia ľudia službu e-recept, pretože lekári, ktorí budú od januára pripojení v systéme e-zdravie, budú predpisovať lieky nie na papier, ale v elektronickej podobe.
Služba e-vyšetrenie znamená, že počas vyšetrenia alebo po ňom lekár záznamy zapíše do elektronickej zdravotnej knižky pacienta online. Tieto vyšetrenia môžu neskôr vidieť aj iní lekári, napríklad špecialisti.
Nielen vyšetrenia, ale aj laboratórne výsledky by mali po novom ambulancie či nemocnice zapisovať do online zdravotnej knižky pacienta: ide o službu e-lab. Každý človek má navyše už dnes online prístupnú svoju elektronickú zdravotnú knižku a vie si ju prezerať.
2. Ako bude elektronický predpis liekov a výdaj fungovať v praxi?
Na to, aby lekár vedel vystaviť elektronický recept na lieky, bude musieť byť pripojený do systému e-zdravie. To, či je lekár pripojený, pacient zistí podľa nálepky na dverách. Štát chce do ostrého štartu pripojiť minimálne všetky nemocnice a všetky ambulancie v nich.