BRATISLAVA. Sociálny balíček, ktorý už pred časom predstavila koalícia v zložení predsedu SNS Andreja Danka, predsedu Most-Híd Bélu Bugára a predsedu Smeru Roberta Fica by mal dokopy stáť 250 miliónov eur.
Povedal to v sobotu na Konferencii strany Smer-SD v Nitre premiér Fico.
Sen Mikuláša Dzurindu
Jedným z opatrení sociálneho balíčka má byť rast minimálnej mzdy. Fico chce dosiahnuť 500 eurovú minimálnu mzdu v roku 2019 (pre budúci rok je plánovaná minimálna mzda v hodnote 480 eur).
"To by museli padať motyky a traktory, to by sa muselo stať niečo, neviem čo aby sme tento rast mzdy nedosiahli. Ale my vieme, že na tento rast minimálnej mzdy
táto krajina a tento výkon ekonomiky toto prostredie absolútne má," povedal na konferencii.

Podľa Fica Smer dokonca napĺňa sen Mikuláša Dzurindu o zdvojnásobení platov.
„My sme už takmer zdvojnásobili minimálnu mzdu,“ povedal s tým, že od roku 2006 podľa neho minimálne hrubé zárobky na Slovensku stúpli o 90 percent. „Sme tu na to, aby sme plnili sny iných, ale aj o tom je niekedy politika,“ dodal.
Premiér tiež povedal, že by sa mali zvýšiť mzdy aj vo verejnom sektore. Nepovedal však, kedy sa tak stane a na akú úroveň platy porastú. Fakt, že zvyšovanie miezd sa viac dotýka firiem ako verejného sektora, vládu už dlhšie otvorene kritizujú opoziční poslanci, najmä Miroslav Beblavý. Ten upozorňuje na to, že tabuľky platov vo verejnom sektore sú nižšie ako je povinná minimálna mzda.
Príspevok za prácu v noci
Ďalším bodom sociálneho balíčka, ktorý na konferencii spomenul, bolo zvýšenie príspevkov za prácu v noci či počas víkendov. V súčasnosti na Slovensku v noci pracuje približne 240-tisíc ľudí. Fico novinárom a pravici počas prejavu tiež odkázal, aby sa skúsili postaviť k pásu o 3. hodine ráno.

Príspevok za víkendy by sa mal zvýšiť o sto percent a za nočnú prácu by sa mal zvýšiť na 50 percent minimálnych mzdových nárokov. To znamená, že za odpracovanú hodinu v noci by zamestnanec dostal príplatok 1,25 eura.
Na možné problémy po zvýšení príplatkov upozornili v spoločnom stanovisku pred časom pekári. Vyčíslili, že dokopy, teda malé aj veľké pekárne, budú príplatky stáť 18 miliónov eur. Momentálne v tomto odvetví pracuje na Slovensku osemtisíc ľudí.
Richter odmieta vulgárny kapitalizmus
Fico tiež avizoval zvýšenie podpory v domácom opatrovateľstve. Príspevok na opatrovanie pre rodinných príslušníkov by sa mal podľa neho zvýšiť až na úroveň čistej minimálnej mzdy na Slovensku. "Toto opatrenie považujem za jedno z najľavicovejších," povedal.
Minister práce Ján Richter zase vo svojom prejave na konferencii spomenul 13. a 14. plat, ktoré podľa neho nie je možné zaviesť bez ročného zúčtovania odvodov. O tom strana hovorí už roky, doteraz sa ho spustiť ale nepodarilo.
Ďalej Richter spomenul aj jednorázový príspevok na presťahovanie sa za prácou, ktorý by mal podľa neho dosahovať výšku 4-tisíc eur. Denné dochádzanie za prácou chce zase strana podporiť mesačne sumou 200 eur.

Na konferencii sa Richter venoval aj téme zamestnávania ľudí z tretích krajín. Ministerstvo práce podľa neho pripravuje opatrenia, ktoré majú zamedziť tomu, aby na Slovensko prichádzala lacná pracovná sila. "Odmietame sprostý vulgárny kapitalizmus 19. storočia, ktorý ide proti našim zamestnancom," tvrdí Richter.
V súčasnosti na Slovensku legálne pracuje 46-tisíc cudzincov, z toho 18-tisíc z tretích krajín.
"Chceme dosiahnuť, aby boli zahraniční pracovníci posilnením záujmov investorov, aby investori neodchádzali preto, že sme mu neposkytli kvalitnú pracovnú silu. No v žiadnom prípade to nemôže byť lacná pracovná sila na úkor našich ľudí," uzavrel Richter.
Dôchodky do ústavy
Fico otvoril aj otázku zavedenia stropu na vek odchodu do dôchodku. „Koľko chceme nechať niektorých ľudí trápiť sa v robote? Koľko rokov má mať žena za šijacím strojom, aby sme ju pustili na dôchodok? 75?“ pýtal sa na konferencii.
O konkrétnom čísle, ktoré by malo byť stropom odchodu do penzie, ale premiér už nehovoril. Zavedenie stropu je požiadavkou odborového zväzu Kovo, ktoré s týmto zámerom začalo aj s petičnou akciou. Podľa Fica ide o ťažkú a náročnú tému.
Pripustil, že práve jeho vláda v roku 2012 zaviedla s účinnosťou od roku 2017 automatické predlžovanie veku odchodu do dôchodku podľa vývoja priemerného veku dožitia ľudí na Slovensku.
"Je to legitímna téma. Ak by sme povedali, že je tu nejaká rozumná hranica, ktorá zabezpečí aj udržateľnosť dôchodkového systému ako takého, som pripravený ísť do rozhovorov s opozíciou o ústavnoprávnej úprave zastropovania veku pri odchode do dôchodku," dodal.