1. Ako zistím, či na svojom čipovom preukaze mám aj podpisový certifikát?
Ak ste si pri vybavovaní dokladu zvolili šesťmiestny ZEP PIN a osemmiestny ZEP PUK, tak máte aj podpisový certifikát. V takom prípade ste na policajnom oddelení dokladov dostali aj Zmluvu o vydaní a prevzatí certifikátov na eID.
Ak ste si pri vybavovaní dokladu vyťukali len bezpečnostný osobný kód (BOK), ale nie ZEP PIN, s najväčšou pravdepodobnosťou podpisové certifikáty nemáte. Ak ich nemáte, vaše údaje sú v bezpečí a nemusíte nič robiť; bezpečnostná chyba sa vás vôbec netýka.

Či máte podpisové certifikáty na preukaze, zistíte aj tak, že si do počítača nainštalujete softvér eID klient z webu Slovensko.sk, vsuniete preukaz do čítačky, zadáte BOK a kurzor presuniete vpravo dole na ikonu zeleného čipu. Ak sa zjaví malá textová bublina „eID karta so ZEP“, máte na preukaze nahratý podpisový certifikát.
2. Ak som sa čipovým dokladom nikdy elektronicky nepodpísal, mám aj tak požiadať o zneplatnenie certifikátov?
Vo všeobecnosti platí, že každý občiansky preukaz s čipom vydaný od decembra 2013 môže byť ohrozený bezpečnostnou chybou, pretože má v sebe zraniteľný čip od nemeckej firmy Infineon. Ale nebezpečný je iba v prípade, ak sa používa na elektronické podpisovanie.
Z 2,5 milióna čipových preukazov má v sebe certifikáty na podpisovanie len 300-tisíc kariet.
Kto má čipový občiansky preukaz s podpisovým certifikátom, ale nikdy sa ním nepodpísal, nemusí mať veľké obavy o bezpečnosť svojho podpisu. Výmene podpisového certifikátu sa však nakoniec nevyhne, iba sa s ňou nemusí ponáhľať.
Keď v budúcnosti bude chcieť elektronicky podpis využiť, bude musieť požiadať o zneplatnenie terajšieho rizikového certifikátu a nahratie bezpečnejšieho; inak sa vystavuje hrozbe krádeže elektronického podpisu.