Hlavné mesto Bratislava má netradičnú polohu, ktorá ovplyvňuje aj jej rozvoj. Z juhu výstavbu brzdia štátne hranice, na juhovýchode tróni rafinéria Slovnaft, kde sa stavať vo veľkom nedá. Na severozápade sú Malé Karpaty s lesmi.
Laik by si myslel, že na rozširovanie mesta zostáva iba severovýchod či západ. Ale developeri aj realitní odborníci tvrdia, že priestoru na rozvoj má Bratislava oveľa viac. Dopyt po bývaní už zdvihol ceny v blízkych lokalitách na území Maďarska aj Rakúska a priniesol tam developerské projekty.

Tento priestor by som takisto z rozširovania nevylučoval,“ tvrdí Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.
Podľa odborníkov je ďalším faktorom rozvoja výstavba nultého obchvatu Bratislavy, čím sa zlepší dopravná dostupnosť do mesta z východu a severovýchodu.
„Takéto obchvaty posúvajú os mesta, priťahujú administratívny a logistický development,“ vysvetľuje M. Lazík. Po kanceláriách a skladoch často nasledujú aj byty a obchody. Napokon lesy v Karpatoch môžu v budúcnosti ostať iba malým zeleným klinom v Bratislave.
„Z jednej strany nám mizne oblasť vinohradov doslova pred očami. Z druhej strany sa popularite tešia projekty v Záhorskej Bystrici, Marianke či Stupave,“ dodáva M. Lazík. Daniela Danihel Rážová, riaditeľka spoločnosti Bond reality, si myslí, že ak sa developerom podarí vylobovať zmenu lokalít medzi Račou a Kolibou, zastavajú pravdepodobne aj toto územie.
Zahustená Petržalka
Aj keď sa to obyvateľom Ružinova alebo Petržalky nemusí páčiť, developeri sa orientujú na zahusťovanie starých sídlisk, pretože tvrdia, že je tam ešte dosť priestoru. Stavebné firmy sa usilujú zastavať územia v podstate v každom smere.