BRATISLAVA. Najneskôr 2. novembra budú všetky elektronické podpisy na čipových občianskych preukazoch zrušené.
Oznámila to v utorok podvečer spoločnosti Disig, od ktorej vláda nakupuje podpisové certifikáty pre občanov a ktorá je teda zodpovedná za ich bezpečnosť.
Potvrdila sa tak skoršia informácia, že vláda v spolupráci s Disigom zrušenie certifikátov pripravuje.
Zneplatnenie sa dotkne spolu 300-tisíc ľudí, ale bezprostredne ovplyvní iba tých, ktorí sa preukazom elektronicky naozaj podpisujú. Podľa neoficiálnych odhadov ide o desať- až tridsaťtisíc ľudí.
Po zrušení certifikátu sa už nebudú môcť platne podpísať.
Disig sa rozhodol certifikáty zrušiť po zvážení rizík bezpečnostnej chyby, ktorú v takom čipe, aký je v slovenských preukazoch, objavili výskumníci z Masarykovej univerzity v Brne.
Pre chybu možno prelomiť akýkoľvek elektronicky podpísaný dokument a ukradnúť z neho niečí podpisový certifikát. Takýto certifikát sa dá využiť na krádež nehnuteľnosti alebo prevod firmy.
Otáľali pre dane?
Disig pri rozhodovaní zvážil aj blížiaci sa termín prezentácie, kde výskumníci zverejnia ďalšie podrobnosti o chybe v čipe. Prednáška je avizovaná práve na 2. novembra, dokedy chce Disig zrušiť všetky podpisové certifikáty na občianskych preukazoch.
Spoločnosť zároveň vysvetlila, prečo certifikáty nezruší hneď, ale najneskôr až na budúci týždeň vo štvrtok.
„Chceme občanom umožniť splniť si v aktuálnom mesiaci zákonom stanovené povinnosti súvisiace s agendou elektronickej komunikácie so štátnou správou,“ píše Disig.
Už skôr sa špekulovalo, že vláda so zrušením certifikátov otáľa aj preto, že by to ovplyvnilo pár tisíc firiem, ktoré podpis na čipovom občianskom využívajú na komunikáciu s daňovým úradom. Po zrušení certifikátu by nedokázali podpísať daňové priznanie.
Sedemtisíc ľudí
Do konca mesiaca pritom musia priznanie podať mesační a štvrťroční platitelia DPH, do stredy sa zas musia odoslať kontrolné výkazy DPH.