BRATISLAVA. Spoločnosť Taper ministra hospodárstva Petra Žigu zo Smeru musí vysvetľovať daňovému úradu svoje obchody.
Podľa zistení týždenníka Trend je daňové konanie už v štádiu, kedy Taperu hrozí dorúbenie dane za 340-tisíc eur. Rozhodnutie ešte nie je definitívne a spoločnosť má stále možnosť sa voči dorúbeniu brániť.
Daňová kontrola súvisí s obchodmi Taperu z roku 2014 a 2015, kedy sa firma objavila v podozrivom reťazci obchodov, ktoré mohli byť fiktívne.
Minister Žiga Trendu povedal, že vo veci nebol vypovedať a ani nevie, že by sa o prípad zaujímala polícia.
Odpočty DPH
Taperu mala dodávať drevo firma Accipiter, ktorá nemala pridelenú ciachu - ide o značku, ktorou sa označuje drevo, aby sa bol zrejmý jeho pôvod.
Odkiaľ mal Accipiter drevo, nie je jasné, pretože daniari zistili, že firma nikdy s drevom neobchodovala a jej obchodný partneri už neexistujú.

Vďaka dodávkam dreva od Accipiteru vznikol firme Žigu nárok na nadmerný odpočet DPH, teda vratku, hoci Accipiter a jeho obchodní partneri v skutočnosti odovzdávali len veľmi nízku daň.
„Štát teda na jednej strane vyplatil odberateľom za obchody vysoké vratky DPH, na druhej strane za rovnaké obchody inkasoval od dodávateľov oveľa nižšiu DPH. Štandardne by DPH mala byť na oboch stranách rovnaká,“ píše Trend.
Daniari podľa Trendu Taperu vyčítajú, že Accipiter si dostatočne nepreveril a tak nesie zodpovednosť za jeho prehrešky. Taperu vraj vyčítajú, že ciacha na dodanom dreve patrí firme Woodcraft & Co, ktorá patrí medzi najväčších dlžníkov štátnych lesov.
Žigovej firme vyčítajú aj to, že za dodané drevo platila nie na firemný účel firmy Accipiter, ale na osobný účet konateľky, čo je nezvyčajné.
Obvinenia odmietajú
Taper zodpovednosť za chyby obchodného partnera odmieta.
K ciache tvrdí, že nemal ako zistiť jej pôvod, pretože neexistuje verejný register ciach.
K platbám na osobný účet zas firma povedala, že peniaze uhrádzala na účet, ktorý bol uvedený na faktúrach a nemala ako zistiť, že nie je firemný; na výpise z bankového účtu sa táto informácia nenachádzala.
„Od zavedenia SEPA platieb je situácia o čosi jednoduchšia, pretože pri niektorých platbách sú uvádzané aj názvy vlastníkov účtov,“ reagoval Taper.
Žiga je len akcionár
Minister Žiga tvrdí, že odkedy je v politike, je len akcionárom Taperu a jej činnosť riadi manažment, ktorý s ním nekonzultuje obchody, ani obchodných partnerov.
„To, čo aktuálne rieši táto obchodná spoločnosť, riešia s daňovými úradmi stovky podnikateľov, kvôli nepoctivým dodávateľom, ktorí si neplnia riadne povinnosti,“ povedal minister.
Žiga hovorí, že ide o absurdnú situáciu, pretože spoločnosť Taper je v tomto prípade priamo poškodená konaním nepoctivého dodávateľa. Svoje povinnosti, vrátane daňových, vo vzťahu k štátu, má riadne vysporiadané a konala pritom aj nad rámec bežných pravidiel.
Konateľ Taperu Marek Dvořák argumentuje, že ak vzniknú pochybnosti o dodávateľovi, firma s ním následne ukončí spoluprácu z dôvodu opatrnosti. Rovnako urobili aj v prípade firmy Accipiter, s ktorou ukončili spoluprácu v júli 2015.