BRATISLAVA. Firmy na Slovensku plánujú v budúcom roku zvyšovať základné mzdy o 3,4 percenta. Vyplýva to z platovej štúdie PayWell 2017, ktorú zrealizovala spoločnosť PwC.
Plánované zvýšenie základných miezd v budúcom roku je pod úrovňou plánu na tento rok. V tomto roku totiž firmy plánovali zvýšiť mzdy o 3,5 percenta, avšak nakoniec mzdy stúpli viac - o 3,9 percenta.
Nechcú, aby im ľudí zobrali iní
Firmy podľa spoločnosti PwC vo zvýšenej miere zameriavajú svoju pozornosť na revíziu svojich odmeňovacích systémov vzhľadom na ohlásený príchod viacerých investorov, najmä v sektore výroby.

Ich prioritou je udržať si konkurencieschopnosť svojho odmeňovania a nielen udržať si svojich zamestnancov, ale aj získať nových.
"Najmä na západnom Slovensku, kde je pomerne nízka nezamestnanosť a nedostatok voľnej kvalifikovanej sily, stoja zamestnávatelia pred novými výzvami práve v oblasti ľudských zdrojov," uviedla firma PwC.
V máji 2016 až apríli 2017 dosahovali náklady vynaložené na zamestnanecké výhody v priemere na jedného zamestnanca 794 eur ročne. Na tejto úrovni sa nachádzali aj v predošlom roku, teda v máji 2015 až apríli 2016.
"Na základe prieskumu však vieme, že sa spoločnosti v rámci aktuálneho rozpočtu na benefity zameriavajú na efektívne využitie týchto prostriedkov," tvrdí spoločnosť PwC.
Takmer štvrtina firiem plánuje zavedenie nových zamestnaneckých výhod, ktoré v súčasnosti neponúka. Najviac z nich chce zaviesť systém voliteľných zamestnaneckých výhod (cafeteria), podporiť cestovanie, šport a kultúru a doplnkové dôchodkové sporenie.
Benefitov už dávajú veľa
Medzi najčastejšie poskytovanými benefitmi na Slovensku pritom dominuje dotácia stravovania nad rámec zákona, podpora a organizovanie spoločenských, kultúrnych alebo športových akcií, príspevky na poistenie a sporenie vrátane doplnkového dôchodkového sporenia, dovolenka a dni pracovného voľna navyše, či poskytovanie vzdelávania, ktoré priamo nesúvisí s rozvíjaním oblasti potrebnej na výkon práce.

Do popredia sa dostáva aj zabezpečenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti a podpora zamestnancov na materskej, či rodičovskej dovolenke.
V rámci starostlivosti o deti zamestnancov ide väčšinou o organizovanie podujatí zameraných na rodiny a deti, prípadne o príspevky na tábory a rekreačné pobyty. Vlastnú materskú školu prevádzkuje len 6,5 % účastníkov prieskumu.
PayWell je platová štúdia a nástroj na plánovanie odmeňovania a poskytuje aktuálny prehľad o situácii odmeňovania na slovenskom trhu vrátane informácií a trendov týkajúcich sa personálnej politiky a stratégie.
Na Slovensku PayWell už 25 rokov realizuje oddelenie Poradenstva pre ľudské zdroje PwC. Podkladom pre vyhodnotenie platových údajov a informácií z oblasti politiky odmeňovania, sociálnej politiky a zamestnaneckých výhod v roku 2017 sú údaje vychádzajúce z rozsiahlej vzorky dát poskytnutých celkom 300 spoločnosťami reprezentujúcich 17 sektorov.