BRATISLAVA. Novela zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy, ktorú schválila Národná rada SR, by mala podľa vyjadrení jej tvorcov pomôcť podnikateľskému prostrediu v tomto sektore.
Avšak mnohí podnikatelia z agrosektoru ju vnímajú negatívne a kritizujú aj nedostatočné zapracovanie ich pripomienok v legislatívnom procese. Možné problémy po zavedení nových pravidiel do praxe vidí aj advokátska kancelária Deloitte Legal.
Jej advokáti vidia problém najmä v zrušení ustanovenia o automatickej obnove nájmu, ktoré predstavuje podľa nich možné riziko vytvorenia priestoru pre špekulácie, zvýšenie počtu prípadov užívania pozemkov bez nájomnej zmluvy, a teda aj možné celkové zhoršenie podnikateľského prostredia.
Práva vlastníka
„Hoci z právneho pohľadu sa touto zmenou do istej miery možno posilňuje podstata práv vlastníka, chápem obavy mnohých firiem podnikajúcich v poľnohospodárstve vo väčšom rozsahu, pre ktoré to bude z komerčného hľadiska výrazná komplikácia,“ potvrdzuje obavy poľnohospodárov asociovaná partnerka a advokátka spoločnosti Deloitte Legal Dagmar Yoder.
Deloitte očakáva aj možnosť zvýšenia finančnej a administratívnej záťaže prenajímateľov a nájomcov pôdy, a s tým súvisiace problémy s obnovovaním a dojednávaním nájomných zmlúv. Podľa advokátskej kancelárie je rovnako otázne, či zníženie maximálnej doby trvania nájomnej zmluvy z 25 na 15 rokov prispeje k zlepšeniu postavenia vlastníka a k možnosti uplatnenia jeho vlastných zámerov týkajúcich sa pôdy.
Právna istota
Dagmar Yoder upozorňuje aj na doplnenie ďalšej výnimky pri uplatňovaní prednostného práva na uzatvorenie nájomnej zmluvy v situácii, keď došlo k prevodu alebo prechodu vlastníckeho práva k pozemku.
„Priamo do znenia zákona sa zavádza sankcia neplatnosti zmluvy uzatvorenej medzi prenajímateľom a inou osobou, ak prenajímateľ nezohľadní prednostné právo nájmu pôvodného nájomcu. Toto ustanovenie by mohlo prispieť k právnej istote vo sfére nájomných vzťahov,“ vysvetľuje advokátka.
Proti novele sa vyjadrili, ešte pred jej schválením, aj významné stavovské organizácie - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Potravinárska komora Slovenska, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, Republiková únia zamestnávateľov a Klub 500, združujúce 80-percent slovenských zamestnávateľov v poľnohospodárstve.
Chaos a ohrozenie stability
Organizácie upozornili Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že úpravy v zákone môžu do poľnohospodárstva a produkcie potravín priniesť chaos a ohroziť stabilitu podnikateľského prostredia na trhu s pôdou.
Novelu zákona ešte musí podpísať prezident Slovenskej republiky. Už teraz je však otázne, či zmena prinesie želaný efekt, s ktorým rátali jej tvorcovia, uvádza sa v stanovisku Deloitte.
Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, práva, podnikového a transakčného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora. Pôsobí vo viac ako 150 krajinách a zamestnáva približne 244 000 odborníkov.