BRATISLAVA. Minister práce Ján Richter v nedeľnej relácii O 5 minút 12 povedal, že jednorazový 4-tisícový príspevok na presťahovanie sa za prácou dostanú od štátu len tí ľudia, ktorí zmenia trvalo svoje bydlisko.
„Trvalé presťahovanie sa za prácou je, keď človek zmení aj trvalý pobyt,“ objasnil Richter v priamom prenose.
Reagoval tak na otázku moderátora, ktorý sa ho pýtal, či si dotyčný musí byt prípadne dom kúpiť, alebo stačí, ak si nehnuteľnosť prenajme.
Podľa Richterovej predstavy, ak by si otec rodiny z Rimavskej Soboty, kde je najvyššia nezamestnanosť na Slovensku, našiel prácu v Trnave, tak by mal so sebou vziať aj manželku a deti. „Išlo by o presťahovanie celej rodiny alebo manželského páru,“ doplnil.
Richter si zároveň uvedomuje, že ak by dotyčný predal byt v Rimavskej Sobote, tak by za tú istú cenu nekúpil byt v Trnave.

„V prípade Trnavy, tamojšia fabrika ponúka pomoc v oblasti bývania, pretože zamestnávateľ vie, že nie každý si môže kúpiť hneď vlastný byt,“ podotkol.
Zároveň zdôraznil, že podľa neho cesta pre riešenie mobility vedie cez nájomné byty. Ako príklad, kde to funguje, použil susedné Poľsko. „Tieto byty tam fungujú ako nástroj aktívnej politiky na trhu práce,“ povedal Richter.
Štvortisícový príspevok na presťahovanie spomenul Richter minulý týždeň na Konferencii strany Smer-SD v Nitre, kde strana predstavila sociálny balíček za 250 miliónov eur.
Štát aj v minulosti ponúkal príspevky na presťahovanie sa za prácou. Napríklad v roku 2015 činil tento príspevok najviac 1 327,76 eura a takisto bol viazaný na zmenu trvalého pobytu, pričom sa vyžadovalo, aby bolo miesto nového trvalého pobytu vzdialené od pôvodného trvalého pobytu najmenej 50 kilometrov.