BRATISLAVA. Na Mariánsku horu v Levoči, ktorá je najväčším pútnickým miestom na Slovensku, museli ľudia dlhé roky chodiť po zničenej ceste. Mesto nemalo dosť peňazí, aby ju opravilo.
Až vlani sa Levoča dohodla s Prešovským krajom, že takmer päťkilometrovú cestu zrekonštruujú spolu. Župa na to vyčlenila stovky tisíc eur. Pre región je to dobrá správa, horu navštívia každý rok státisíce ľudí a turizmu to len pomôže.
Príkladov, keď župy pomohli opraviť cesty, školy alebo domovy dôchodcov, je však omnoho viac. Za posledné štyri roky mohli minúť takmer šesť miliárd eur, ktoré dostali od štátu, z daní, od sponzorov alebo z eurofondov. Aký vplyv majú župy a do čoho môžu zasahovať?
1. Školy a šport
Župy majú v pôsobnosti stredné školy, gymnáziá a učňovky. Vyberajú do nich riaditeľov, rozhodujú o tom, ktoré z nich podporia a ktoré zrušia. Ak vidia, že z nejakej školy vychádzajú šikovnejší žiaci, môžu túto školu rozšíriť a pridať triedy.

Kraje rozhodujú aj o tom, ako školy vyzerajú, či do nich netečie, či majú vymenené okná a dosť učební. Ich vizitkou sú aj internáty a jedálne.
Vidieť to aj na ich rozpočte – do školstva dávajú župy väčšinou až polovicu všetkých peňazí, ktoré dostanú.
Napríklad Bratislavský kraj za posledné štyri roky zateplil sedem stredných škôl a pomohol vytvoriť duálnu akadémiu, v ktorej sa prepája vzdelanie s praxou. Trnavský kraj zase zariadil, aby sa stredná priemyslovka v Piešťanoch presťahovala a získala tak viac učební a jedáleň priamo v škole.