BRATISLAVA. Tristotisíc eur, ktoré stratil bývalý riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Štefan Hlinka, má už späť. Vrátila mu ich polícia, ktorá preverovala pôvod peňazí. Informáciu priniesla televízia Markíza.
Polícia podľa televízie nateraz nedokázala, že peniaze pochádzajú z nelegálnej činnosti, preto ich ďalej nemohla zadržiavať. Vyšetrovateľ doteraz neotvoril ani trestné stíhanie vo veci.
„Uvedené konanie je naďalej v operatívnom záujme Národnej jednotky Finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry,“ povedal pre televíziu šéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško.

Preverovali pôvod peňazí
Polícia vyšetrovala aj to, odkiaľ mal Hlinka toľko peňazí a či hotovosť nepochádza z trestnej činnosti. Parlament eviduje od Hlinku posledné majetkové priznanie za rok 2013, vtedy priznal ročný plat 72-tisíc eur, majetok, záhradu a hotovosť na účtoch.
V rokoch 2009 až 2013 z verejných funkcií zarobil 227-tisíc eur, ďalších takmer 40-tisíc eur priznal ako iné príjmy.
Samotný Hlinka stratil plecniak, v ktorom bolo 300-tisíc eur, v lete na čerpacej stanici v Tatranskej Štrbe. Hlinka vtedy hovoril, že peniaze našiel v dome po mame.
Plecniak plný peňazí objavil nálezca, ktorému podľa zákona patrí nálezné 30-tisíc eur. Či ich Hlinka aj vyplatí, nie je známe. Denníku SME sa s ním spojiť nepodarilo.
Hlinka je dlhoročným železničiarom, v ŽSR pôsobí od roku 2002 na rôznych pracovných pozíciách. Predtým pracoval pre papierne v Ružomberku.
Riaditeľskú funkciu v ŽSR prvýkrát získal v roku 2008, vymenoval ho vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru. Po parlamentných voľbách v roku 2010 a nástupe vlády Ivety Radičovej z funkcie odišiel.
Neskôr, keď moc opäť prevzala vláda Roberta Fica a ministrom dopravy sa stal Ján Počiatek zo Smeru, Hlinku opäť vymenovali za riaditeľa podniku. Z funkcie odišiel v roku 2014. Hlinka je pritom stále radovým zamestnancom podniku. Od septembra si čerpá neplatené voľno.
Hlinka bol tiež členom dozornej rady nákladného železničného prepravcu, spoločnosti Cargo Slovakia. V lete mu však skončilo funkčné päťročné obdobie.

Pochybný Trenčín
ŽSR spravuje železničnú infraštruktúru – koľaje, priecestia, stanice a nástupištia. Podnik má ročný rozpočet 364 miliónov eur. Keď bol Hlinka riaditeľom ŽSR prvýkrát, v roku 2009 vypísal podnik kritizovaný tender na zrýchlenie trate v okolí Trenčína.
Súťaž po viacerých námietkach, súdoch a výhradách Európskej komisie vyhrala skupina podnikateľov okolo stavebnej firmy TSS Grade za 244 miliónov eur. Lacnejšiu ponuku spoločnosti Skanska za 200 miliónov eur železnice zo súťaže škrtli.
Túto modernizáciu železnice nakoniec platia z vlastného rozpočtu, pretože pre pochybnosti o férovosti súťaže sme sa vzdali eurofondov.