Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Minister financií Peter Kažimír sa už niekoľko mesiacov spomína v súvislosti s funkciou, ktorá je jednou z najvplyvnejších v eurozóne. Aj sám Kažimír v v pondelok 6. novembra na úvod zasadnutia ministrov financií EÚ v Bruseli potvrdil, že má záujem o post predsedu Euroskupiny.
Spravodajský server Politico zas informoval, že Kažimír sa ocitol na užšom zozname favoritov na nového predsedu takzvanej euroskopiny, čo je neformálne združenie ministrov financií eurozóny.
Kažimírove slabiny
V súčasnosti (od roku 2013 do januára 2018) skupinu vedie holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem. Mandátu sa však musí vzdať, keďže po nástupe novej holandskej vlády príde o ministerské kreslo.
"Vykonával som túto prácu päť rokov, čo je podľa mňa dostatočne dlho. Budeme mať nového predsedu euroskupiny," povedal Dijsselbloem v októbri na pravidelnom stretnutí ministrov financií eurozóny v Luxemburgu.
Nového šéfa euroskupiny budú voliť ešte tento rok v decembri. Politico pripomína, že pre voľbu do tejto funkcie neexistujú žiadne formálne pravidlá. Aj napriek tomu sa črtá istá skupina favoritov na tento post.
Dijsselbloema náhradník by mal byť z menšej členskej krajiny Európskej únie. A tiež by mal byť z tábora sociálnej demokracie, liberálov či zelených.

Medzi vrcholnými európskymi inštitúciami totiž v súčasnosti prevládajú zástupcovia stredopravých strán, ktorí obsadili vedúce pozície v Európskom parlamente, Európskej rade aj v Európskej komisii. V rámci politického balansu sa tak na post šéfa euroskupiny predpokladá práve sociálny demokrat.
Medzi favoritov podľa Politica okrem Kažimíra patrí aj minister z Luxemburska Pierre Gramegna, ďalej Mário Centeno z Portugalska a Dana Reizniece-Ozola z Lotyšska.
Spravodajský server hodnotí aj silné a slabé stránky kandidátov. Za pozitívne stránky Kažimíra považuje web to, že je vnímaný ako umiernený politik z tábora sociálnej demokracie. Kladne hodnotí Politico aj to, že Kažimír má skúsenosti ako minister z krajiny, ktorá už absolvovala predsedníctvo v Rade Európskej únie. To mu podľa webu môže môže pomôcť pri presviedčaní ostatných stredoeurópskych krajín, aby vstúpili do eurozóny.
Medzi Kažimírove slabé stránky zaradil web jeho plachosť pred médiami, ako aj to, že sa prísnejšie pozerá na zadlžené Grécko a ďalšie krajiny, ktoré porušujú pravidlá Únie.
Ďalší kandidáti
Gramegna je liberál a je veľmi obľúbený. Jeho nevýhodu však je, že z Luxemburska je aj súčasný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Centeno z Portugalska má podľa Politica nižšie šance, pretože jeho krajina len nedávno vystúpila zo záchranného programu Európskej únie. Reizniece-Ozola by sa v prípade zvolenia zase stala prvou ženou na tomto poste a vôbec prvým predstaviteľom pobaltských krajín v dôležitej európskej funkcii. Jej nevýhodou je, že pochádza z malej strany Zelených, pričom smerovanie politiky v Únii udávajú skôr väčšie politické zoskupenia.

V minulosti sa hovorilo aj o ďalších kandidátoch. Ako však upozorňuje Politico, francúzsky minister financií Bruno Le Maire či jeho taliansky kolega Carlo Padoan sú obaja z veľkých krajín, ktoré majú množstvo vlastných finančných problémov.
Nového šéfa euroskupiny čakajú dôležité reformy, ktoré majú eurozónu nasmerovať k tesnejšej integrácii.