RIJÁD.V Saudskej Arábii sa špekuluje o osude princov, podnikateľov a magnátov, ktorí uviazli v sieti protikorupčného záťahu.
Podľa serveru Middle East Eye sú títo najbohatší muži sveta uväznení v päťhviezdičkovom hoteli v centre Rijádu a mnohým z nich zmrazili kontá.
Zatknutie a špekulácie
Ku špekuláciám okolo ich osudu patrí aj tá o údajnom zavraždení najmladšieho syna niekdajšieho kráľa Abdula Azíza bin Fahda.
Na sociálnych sieťach kolujú správy, podľa ktorých štyridsaťštyriročného princa zastrelili v sobotu, keď kládol odpor pri zatýkaní, podľa iných ho zabili až vo väzbe.
Hovorca saudského ministerstva informácií ale vyhlásil, že princ Abdul Azíz je v poriadku a zdravý.

Podľa zdroja Middle East Eye je princ niekoľko mesiacov v domácom väzení a nedávno ho previezli z Džiddy do nemocnice Kráľa Fajsala, vzdialenej asi štvrťhodinu jazdy od hotela Ritz Carlton, kde je väznená časť princovej rodiny.
Zatknutí vraj budú čoskoro prepustení do domáceho väzenia, kde počkajú na proces. Začať sa má 1. decembra.
O Azízovi server napísal, že bol vychovaný ako možný budúci kráľ. Po otcovej smrti v roku 2005 sa však stal bežným členom rodiny, prišiel o svoju niekdajšiu moc, no zostal významným investorom.
"Je niečo ako neúspešný MbS," povedala o princovi Madáví Rašídová z Londýnskej ekonomickej školy. MbS je iniciálová skratka súčasného korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý napriek svojej mladosti postúpil rýchlo v hierarchii a je teraz považovaný za faktického vládcu kráľovstva.
Kráľov obľúbenec
Azíz bol podľa Rašídovej najobľúbenejším Fahdovým synom. Kráľ ho so sebou bral na cesty aj na televízne rozhovory.
Pre Azíza ale nebola vhodná doba. Jeho strýkovia boli mladí a Azíza si v úlohe kráľa neželali.

Keď jeho otec zomrel, Azíz mal už vyše 30 rokov a klan ho odsunul na vedľajšiu koľaj.
"Je už nejakú dobu politicky bezvýznamný, je to tragická postava, avšak s množstvom peňazí," povedal Christian Henderson, ktorý pôsobí na univerzite v Leidene.
Práve kvôli týmto peniazom sa stal Abdul Azíz zrejme jedným z cieľov protikorupčného ťaženia.
Muhammad bin Salmán povedal, že chce systém vyčistiť. Podľa denníka The Wall Street Journal ide korunnému princovi o zabavenie majetku v hodnote osemsto miliárd dolárov.
Majetok princa Azíza
Investičné záujmy princa Azíza sú široké, od Saudi Oger - čo je stavebná firma libanonskej rodiny Hariri, ktorá sa dostala do finančných problémov, ale dovtedy sa podieľala na mnohých stavebných zákazkách v kráľovstve - po vysielaciu spoločnosť Middle East Broadcasting Centre (MBC), ktorá patrí Azízovmu strýkovi Valídovi Ibráhímovi.
Podľa všetkého je aj strýko Ibráhím medzi tými, ktorí teraz prebývajú v hoteli Ritz Carlton.

Azíz mal investovať aj do londýnskej veže Heron a miliardový majetok má mať v USA. V roku 2013 predával v Londýne sídlo za 131 miliónov dolárov.
V nasledujúcom roku prepadol v Paríži jeho kolónu desiatich vozidiel ozbrojený gang a ukradol z nej 262-tisíc dolárov.
Princ smeroval k súkromnému lietadlu na letisku Le Bourget. Ukončil vtedy dvojmesačnej pobyt v luxusnom apartmáne hotela Four Seasons Juraja V. ktorý patrí saúdskoarabskému princovi Valídovi bin Talalovi. Aj ten je teraz medzi zatknutými.
Kritizoval Salmána
Podľa Rašídovej princ Azíz v poslednej dobe opúšťal svoj doterajší okázalý štýl života a obrátil sa k viere.
Často sa modlil a tweetoval o veršoch z koránu.
Medzi tweety sa ale zamiešali aj tie s kritikou korunného princa Salmána, najmä o "odstavení" predchádzajúceho korunného princa Muhammada bin Najífa a o zbližovaní Rijádu so Spojenými arabskými emirátmi.