BRUSEL. Zástupcovia Európskeho parlamentu a členských krajín Európskej únie sa vo štvrtok dohodli na kompromisnej podobe reformy systému obchodovania s emisnými kvótami po roku 2020. Informovala o tom Európska komisia.
“Z trhu by mali byť stiahnuté až dve miliardy kvót, čo by malo viesť k nárastu ceny za vypustenie tony oxidu uhličitého do ovzdušia na 25 eur zo súčasných piatich eur
„
Dodala, že reforma prispeje k splneniu záväzku Európskej únie znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o minimálne 40 percent.
Povolený objem emisií by sa mal v rokoch 2021 až 2030 znižovať o 2,2 percenta ročne, teda výraznejším tempom ako doteraz.
Z trhu by mali byť stiahnuté až dve miliardy kvót, čo by malo viesť k nárastu ceny za vypustenie tony oxidu uhličitého do ovzdušia na 25 eur zo súčasných piatich eur, napísala agentúra DPA.
Nemecký priemysel podľa DPA vyjadril obavy, že dohodnuté zmeny by mohli mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť európskych firiem.

Ochrancovia prírody zasa považujú reformu za príliš miernu. "Obchod s emisiami tak bude ďalej hrať rovnakú úlohu ako doteraz - zostane takmer bezvýznamný," uviedla organizácia Climate Action Network (CAN).
Oceliarska únia, ktorá združuje 15 najvýznamnejších českých a slovenských oceliarskych firiem vo štvrtok uviedla, že reforma bude stáť oceliarske podniky desiatky miliónov eur.
"Ide o kompromis, ktorý nikoho úplne neuspokojí a pre nás je skôr sklamaním," povedal o dohode Jan Czudek, predseda správnej rady Oceliarskej únie a generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Třineckých železiarní.