MOSKVA. Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov dalo odbočke ruskej štátnej televízie RT (Russia Today) vo Washingtone ultimátum, aby sa do pondelka zaregistrovala ako "zahraničný agent".
V Moskve to vo štvrtok podľa agentúry TASS oznámila šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová. Americké ministerstvo podľa agentúry AP odmietlo túto správu komentovať.
RT sa zaregistruje, ale proti svoje vôli
1700
Toľko ľudí je v USA registrovaných ako "zahraničný agent", väčšinou lobistov zastupujúcich asi sto krajín.
Ak odbočka RT príkaz nesplní, hrozí jej zmrazenie kont, a dokonca aj uväznenie vedúceho pobočky, informovala tiež šéfredaktora.
Uviedla pritom, že v takejto situácii je televízia nútená požiadavku splniť, aj keď s ním kategoricky nesúhlasí.
Zároveň oznámila, že ruské úrady už pripravujú odvetné opatrenia. Sama televízia sa podľa nej chystá neoprávnenosť požiadavky amerického ministerstva dokázať na súde, pretože je "v rozpore so zákonmi a odporuje zásadám demokracie a slobody slova".
Pokiaľ ide o odvetné kroky Moskvy, minister spojov Nikolaj Nikiforov nič konkrétneho nepovedal. Pripomenul len, že prezident Vladimir Putin predtým v analogických situáciách hovoril o tom, že odpoveď musí byť "zrkadlová a okamžitá".
Rusko by mohlo napríklad zareagovať odobratím vysielacej licencie americkej spravodajskej televízii CNN.
O zaradení RT a ďalšieho ruského propagandistického médiá Sputnik medzi "zahraničných agentov" hovoria úrady Spojených štátov už niekoľko mesiacov. RT doteraz odmietala túto požiadavku splniť.
Takmer osemdesiatročný zákon
Zákon o registrácii zahraničných agentov (FARA) platí v USA od roku 1938 a nariaďuje evidenciu osôb, ktoré v krajine reprezentujú záujmy cudzích štátov.

Podľa dostupných údajov je v zozname okolo 1700 ľudí, väčšinou lobistov zastupujúcich asi sto krajín.
Americké médiá v niekoľkých prípadoch publikovali obvinenia, že ministerstvo spravodlivosti uplatňuje FARA selektívne voči štátom, ktoré sa znepáčili vláde USA.
Od roku 2012 platí zákon o zahraničných agentoch aj v Rusku, vzťahuje sa ale na organizácie, ktoré využívajú zahraničné granty, alebo sú inak finančne podporované z cudziny.
Podľa kritikov ho Moskva zneužíva k postihu nepohodlných médií a humanitárnych organizácií. Termín "zahraničný agent" je negatívne vnímaný v Rusku, aj v Spojených štátoch.