BRATISLAVA. Polícia zaistila na účte advokátskej kancelárie Radomíra Bžána niekoľko miliónov eur, ktoré jej vyplatila štátna firma MH Manažment. Informoval o tom v piatok policajný prezident Tibor Gašpar.
Policajti požiadali prokuratúru o príkaz na zaistenie peňazí v stredu, vo štvrtok s tým prokuratúra súhlasila a peniaze zablokovala. Presnú sumu Gašpar neuviedol. Naznačil iba, že ide o peniaze, ktoré Bžánovej kancelárii vyplatil tento týždeň MH Manažment .
Štát mal tento týždeň advokátovi vyplatiť 12,7 milióna eur, čo je doplatok z celkovej odmeny 17,6 milióna eur, ktorú MH Manažment s Bžánom nanovo dohodol. Suma 4,9 milióna eur, ktoré štát advokátovi vyplatil už predtým, teda nie zaistená.
Minimalizácia strát

Pôvodne mal Bžán dostať bezmála 78 miliónov eur za to, že vládu zastupoval v arbitráži s talianskou firmou Enel o vodnú elektráreň Gabčíkovo.
Enel požadoval odškodné vyše 700 miliónov eur, viedenské arbitrážne centrum jeho žalobu zamietlo.
Akú prácu Bžán v prípade odviedol a kto s ním na prípade spolupracoval, nie je známe. Ministerstvo hospodárstva totiž tají rozhodcovský rozsudok a nezverejnilo ani zoznam subdodávateľov Bžánovej kancelárie.
Po zverejnení podrobností o odmene začal MH Manažment s právnikom rokovať o jej znížení, Dohodli sa na sume 17,6 milióna eur; ale aj táto suma sa zdá ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi (Smer) privysoká.
Právnici mu preto odporučili, aby peniaze Bžánovi vyplatil a začal sa s ním sporiť o ich vrátanie. Tento spôsob sa použil preto, aby sa štát nestal obeťou špekulantov s pohľadávkami a neprišiel o ešte vyššiu sumu.
Ak by vláda Bžánovi peniaze nevyplatila a začala by sa s ním sporiť, proces by trval aj niekoľko rokov. Pohľadávka by medzitým mohla na úrokoch narásť aj na niekoľko desiatok miliónov eur. V minulosti sa to už v iných prípadoch viackrát stalo.
Najnovším postupom štát riskuje len prípadnú stratu 17,6 milióna eur, nie viac.
Zaistenie môže napadnúť
Gašpar však piatok jasne nevysvetlil, prečo polícia zaistila peniaze na účte Bžánovej kancelárie, hoci ani advokát, ani jeho kancelária pri vyšetrovaní prípadu nie sú podozriví. Tými sú v prvom rade predstavitelia štátnej firmy MH Manažment.

Polícia privysokú odmenu pre advokáta vyšetruje ako podozrenie z trestného činu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.
Trestný poriadok však umožňuje polícii zablokovať aj akékoľvek výnosy trestnej činnosti. Ak teda manažéri MH Manažmentu pri uzatváraní zmluvy s advokátom spáchali trestný čin, potom môže byť odmena pre Bžána považovaná za výnos tejto trestnej činnosti.
Zákon nepozná maximálnu lehotu na blokovanie peňazí a advokátska kancelária tak teoreticky nebude mať prístup k týmto peniazom počas celého vyšetrovania. To môže byť mesiace alebo až roky. Zaisteniu celej sumy alebo jej časti sa môže Bžán brániť.
Zablokuje to súd?
Žiga v piatok informoval, že popri polícii koná aj ministerstvo. Spoločnosť MH Manažment vo štvrtok podľa neho požiadala súd o vydanie neodkladného opatrenia, ktoré by zabránilo Bžánovi manipulovať s vyplatenými peniazmi až do skončenia súdneho sporu o odmenu.
Kým prokuratúra rozhodne o sťažnosti Bžánovej kancelárie proti policajnému zaisteniu peňazí, je pravdepodobné, že súd vydá neodkladné opatrenia o zablokovaní peňazí. Postup polície je však rýchlejší, dokáže zaistiť peniaze v priebehu niekoľkých hodín.
Ak ministerstvo vo štvrtok poslalo peniaze na účet Bžánovej firmy a už vedelo, že prokuratúra súhlasila so zaistením peňazí, na účet nabehli Bžánovi v piatok, Banka v rovnaký deň dostala aj zaisťovací príkaz a blokovanie vykonala okamžite.
Naproti tomu vydanie neodkladného opatrenia, ktorého sa dožaduje ministerstvo, trvá aj niekoľko dní či týždňov. Podľa zákona o ňom musí súd rozhodnúť najneskôr do 30 dní. Dovtedy by mohol Bžán zaslané peniaze minúť či previezť mimo Slovenska, kde by ich zaistenie bolo náročné.
Gašpar však odmieta interpretáciu, že polícia koordinovala svoj postup s ministerstvom hospodárstva a na jeho žiadosť inštitút zaistenia peňazí účelovo využila.