LONDÝN. Uberu sa nepodarilo dosiahnuť zrušenie rozhodnutia súdu zaoberajúcemu sa pracovno-právnymi spormi, podľa ktorého majú jeho vodiči právo na základnú zamestnaneckú ochranu, ako je garantovaná minimálna mzda alebo platené voľno.
To je ďalšia rana pre alternatívnu taxislužbu, ktorá má problémy v Londýne, kde jej nepredĺžili licenciu.
Odvolanie Uberu zamietol odvolací súd pre pracovno-právne spory Employment Appeal Tribunal (EAT) v Londýne. Americká firma aktuálne čelí viacerým regulačným a právnym porážkam po celom svet.
Uber sa musel stiahnúť

Proti nej bojujú predovšetkým prevádzkovatelia tradičných taxi služieb, rovnako ju kritizujú niektoré regulačné úrady. Uber bol nútený stiahnuť sa z niektorých krajín, ako sú napríklad Dánsko a Maďarsko.
Dvaja vodiči Uberu v Británii, Yaseen Aslam a James Farrer, uspeli minulý rok so svojím podnetom, ktorý podali na súde pre riešenie pracovno-právnych sporov.
V súlade s britskou legislatívou požadovali garanciu práv zamestnancov, ako je minimálna mzda, platená dovolenka a podobne.
Firma rozhodnutie zrejme napadne
Rozhodnutie ešte neznamená, že sa bude automaticky aplikovať na všetkých 50.000 vodičov Uberu v Británii, ale zrejme spôsobí, že podnety podajú aj ďalší vodiči. Firma zrejme rozhodnutie napadne na odvolacom súde, alebo sa bude snažiť dostať celý spor pred najvyšší súd.
Americká spoločnosť tvrdí, že v prípade ich vodičov ide o samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré využívajú časovú flexibilitu tejto práce, a preto sa na nich podľa britskej legislatívy vzťahujú len základné zamestnanecké práva.
Z rozhodnutia súdu môžu profitovať zamestnanci tisícok firiem, vrátane firiem pôsobiacich v oblastiach takzvanej zdieľanej ekonomiky.