BRATISLAVA. Ceny tovarov a služieb tento rok v októbri rástli najrýchlejšie od jari 2013. Tempo medziročnej miery inflácie zrýchlilo na 1,7 percenta z 1,6 percenta v septembri.
V porovnaní so septembrom tohto roku v úhrne inflácia vzrástla o 0,3 percenta. Pozvoľné zrýchľovanie inflácie tak pokračovalo v súlade s očakávaniami aj v októbri.
Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad SR.
Drahšie jedlo aj oblečenie
Bilancia inflácie
V októbri 2017 miera medziročnej inflácie v úhrne dosiahla hodnotu 1,7 percenta. Jadrová inflácia dosiahla hodnotu 2,5 percenta a čistá inflácia 1,4 percenta.
Rast v medziročnom porovnaní zaznamenali ceny takmer vo všetkých sledovaných kategóriách. Mierne zlacnelo bývanie a energie, rovnako ako nábytok a vybavenie domácností.
Potraviny, ktoré spolu s energiami majú značný podiel na spotrebiteľskom koši pre výpočet inflácie, zdraželi medziročne o 6,5 percenta. To bol najrýchlejší rast za posledných viac ako šesť rokov.
"Hlavným ťahúňom inflácie v posledných mesiacoch sú jednoznačne ceny potravín. Tie aj v októbri pokračovali v relatívne dynamickom zdražovaní," okomentoval analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.
Vzrástli ceny tiež v odboroch nealkoholické nápoje o 6,2 percenta, doprava o 2,6 percenta, reštaurácie a hotely o 2,5 percenta, alkoholické nápoje a tabak, zdravotníctvo zhodne o 2,4 percenta, rekreácia a kultúra o 2,1 percenta, rozličné tovary a služby o 1,6 percenta, vzdelávanie o 1,1 percenta, odevy a obuv o 0,4 percenta.
Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1 percento, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,6 percenta. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.
Spotrebiteľské ceny rástli
V priemere za desať mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1,2 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v októbri oproti septembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,3 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 0,4 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v októbri 2017 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov, za domácnosti dôchodcov a za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 1,7 percenta.
V priemere za desať mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,2 percenta, za domácnosti dôchodcov a za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 1,1 percenta.
Zdražovanie bude pokračovať
Slovensko zaznamenalo v rokoch 2014 až 2016 defláciu, spotrebiteľské ceny tak v priemere klesali.
Slovenská centrálna banka (NBS) v poslednej prognóze odhadla, že tempo rastu spotrebiteľských cien na Slovensku bude v nasledujúcich rokoch zrýchľovať.
Inflácia by sa z očakávaných 1,2 percenta mala dostať už v budúcom roku na úroveň dvoch percent.
Rast cien by mali podľa Koršňáka nahor naďalej tlačiť najmä rastúce ceny potravín a zotavujúca sa dopytová inflácia, keď silný trh práce a zlepšujúca sa spotrebiteľská dôvera budú ďalej tlačiť na rast spotreby slovenských domácnosti.
"V úvode roka očakávame, že by sa inflácia nakoniec predsa len mohla mierne prehupnúť nad 2 percentá. To, či a ako výrazne túto hranicu prekročí, určí najmä rozsah úpravy regulovaných cien energií, ale aj miera očakávanej korekcie cien masla a vajec. Nahor by sa mali pohnúť najmä ceny elektriny, naopak ceny plynu sa pravdepodobne meniť nebudú," dodal Koršňák.