BRATISLAVA. Ak ste si mysleli, že v sedemdesiatich rokoch budete už dávno oddychovať a pracovať maximálne vo vlastnej záhradke, v budúcnosti môžete zostať sklamaní.
Od januára sa začal posúvať dôchodkový vek a bude sa to diať pravidelne. Čím dlhšie budú ľudia žiť, tým neskôr pôjdu do penzie.
V zákone však nie je žiadny strop a dôchodkový vek sa môže odďaľovať aj do sedemdesiatky či osemdesiatky. Stopne sa to až vtedy, keď sa dĺžka života zastaví a nebude sa už predlžovať.
Na otázku, kedy to príde, majú štát aj odborníci len veľmi hmlisté odpovede.
V nedohľadne

Ešte vlani odchádzali Slováci do starobného dôchodku ako 62-roční, s výnimkou niektorých žien a ťažko pracujúcich, ako sú letci či baníci.
K tomuto veku sa od januára pripočítalo 76 dní a od budúceho januára sa priráta ďalších 63 dní. Spolu je to posun o štyri a pol mesiaca počas dvoch rokov.
Štát posúva dôchodkový vek podľa presného kľúča. Zjednodušene – vezme si dve päťročné obdobia z nedávnej minulosti a zistí, o koľko dlhšie boli ľudia na dôchodku. O rovnaký čas potom posunie penzijný vek. Takýmto spôsobom sa zabezpečí, ako argumentuje štát, aby dôchodcovia poberali penziu počas rovnakého obdobia.
Napríklad v súčasnosti je to tak, že muži aj ženy žijú po dovŕšení dôchodkového veku ešte zhruba 19 rokov – dožívajú sa približne 81 rokov.