NITRA, BRATISLAVA. Štvrtá automobilka na Slovensku Jaguar Land Rover prekladisko svojho tovaru nakoniec nedostane. Jeho výstavbu koncom augusta zastavili štátne Železnice Slovenskej republiky.
Postaviť ho chceli za viac ako 50 miliónov eur v Lužiankach neďaleko Nitry v blízkosti priemyselného parku. Práve v ňom vyrastie závod britskej automobilky, ako aj továrne jeho dodávateľov.
„Na kontajnerové prekladisko sme uplatnili opciu na nerealizovanie tejto časti diela a v súčasnosti sa na predmetnej časti neuskutočňujú žiadne stavebné práce,“ povedala hovorkyňa štátnych železníc Martina Pavliková.

V areáli však vznikne sklad hotových výrobkov a expedičné koľajisko. Stavbu si štátny podnik objednal od stavebnej spoločnosti Strabag.
Tá s výstavbou začala v polovici apríla, zmluvu so spoločnosťou štát podpísal v polovici júla minulého roka.
Nápad železníc
Postaviť nákladné prekladisko neďaleko nitrianskeho priemyselného parku bol nápad štátnych železníc a nebol súčasťou dohôd vlády s Jaguarom. O výstavbe projektu sa totiž oficiálne rozhodlo ešte pred tým, ako sa automobilka oficiálne rozhodla prísť na Slovensko.