ZEEBRUGGE, BRATISLAVA. V skladoch belgického prístavu Zeebrugge, ktorý je od Bruselu vzdialený 120 kilometrov, zadržali v pondelok 112 slovenských kamiónov.
Belgická polícia a inšpektorát práce podozrievajú dopravnú firmu North Sea Express, že vykorisťuje vodičov, ktorých si prenajíma cez slovenského prostredníka.
Informovali o tom belgické noviny Het Laatste Nieuws, na správu ako prvá upozornila televízia Markíza.
Zväčša Rumuni
Razia prebehla v skladoch spoločnosti North Sea Express, podnet na to dali samotní vodiči. North Sea Express si totiž najíma vodičov od slovenskej firmy East Transport and Leasing, ktorá vraj zamestnáva prevažne Rumunov.

„Vodiči nesúhlasili s pracovnými podmienkami a žiadali o okamžitý zásah,“ uviedol Filiep De Ketelaere z belgickej inšpekcie práce.
Vodiči, ktorí boli ešte len na ceste do prístavu, dostali už skôr správu, že do skladov v Zeebrugge prísť nemusia.
Denník Het Laatste Nieuws uviedol, že vyšetrovanie skúmajú, či v tomto prípade nejde o takzvaný sociálny dumping.
Niektoré západoeurópske firmy totiž obchádzajú sociálne a zdravotné povinnosti voči zamestnancom tak, že najímajú pracovníkov z východnej Európy cez prostredníkov. Prostredník im v takom prípade naďalej platí východoeurópsku mzdu.
Už v máji belgická inšpekcia urobila raziu v dopravnej firme Jost, ktorá mala tiež pobočku na Slovensku. Vtedy firmu podozrievala, že Belgicku nezaplatila na odvodoch 55 miliónov eur. V aktuálnom prípade podrobnosti z vyšetrovania firmy North Sea Express nie sú známe.
Loading
...
Rovnaký majiteľ

Z verejne dostupných údajov vyplýva, že firma North Sea Express je spriaznené so slovenskou eseročkou East Transport and Leasing, ktorej kamióny boli v Belgicku zadržané. Obe firmy patria belgickému podnikateľovi v doprave Dirkovi Callantovi.
Ak naozaj slovenská firma East Transport and Leasing zamestnávala Rumunov, znamená to, že im musela platiť nanajvýš mzdu podľa slovenských zákonov.
Zo zverejnených účtovných výkazov nie je známe, koľko potom North Sea Express si platil za prenájom vodičov eseročke East Transport and Leasing, hoci podľa účtovných pravidiel transakcie medzi spriaznenými osobami musia byť vo výkazoch uvedené.
East Transport and Leasing mala vlani tržby 12,7 milióna eur, nepatrí tak síce medzi najväčšie dopravné firmy na trhu.
Podľa analytického portálu Finstat.sk je však s týmto obratom medzi päťdesiatimi najväčšími firmami v sektore nákladnej cestnej dopravy na Slovensku.
Združenie autodopravcov ČESMAD tvrdí, že East Transport and Leasing je len schránkovou firmou, cez ktorú si len belgickí podnikatelia prenajímajú za vodičov občanov z východnej Európy.
„Firma zamestnáva rumunských vodičov a pravdepodobne nespĺňa podmienky podnikania na území Slovenskej republiky,“ povedala hovorkyňa združenia Martina Baumann.
Dodala, že ČESMAD sa od spoločnosti dištancuje a vyzýva aj slovenské orgány, aby okolnosti tohto prípadu prešetrili.