Začínajúci podnikatelia majú pri žiadosti o úver viacero nevýhod. Nemajú úverovú či podnikateľskú históriu a majú nejasnú vidinu úspechu. To sú faktory, ktoré bankárom prekážajú.
Neradi totiž požičiavajú niekomu, kto ešte nič nesplácal, nič nedokázal a nie je isté, či jeho podnikateľský zámer vyjde. Takí klienti sú jednoducho rizikoví. Ale aj takým sa dá požičať, samozrejme, s rizikovou prirážkou.
„Startupy sú ťažšie financovateľné, lebo okrem zvýšeného rizika je tu aj regulácia trhu,“ vysvetľuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.
Vytváranie vzťahu
V prvom rade si banky startupistov musia preveriť a „vytiahnuť“ od nich čo najviac informácií o ich biznis pláne. „Ak ide o startup, pozeráme sa na to, čo chcú predávať, vyrábať, na akom trhu, kto bude odberateľ, dodávateľ,“ zhŕňa systém overovania štartujúceho podnikateľa Elena Rokusová, riaditeľka pre regionálne malé a stredné podniky v UniCredit Bank na Slovensku.
Banku ďalej zaujíma, koľko má firma vlastných zdrojov, kto je jej majiteľ či manažér, akú má kredibilitu a aké zabezpečenie vie poskytnúť. Šanca získať úver je síce pre tých, ktorí ešte nezačali podnikať, ťažšia, ale nie nemožná. Lepšie je však prísť za finančným poradcom v banke až vtedy, ak už máte projekt čiastočne rozbehnutý.