BRATISLAVA. Martin Vajda, syn podnikateľa a filantropa Petra Vajdu, preberá pozíciu svojho otca v Prvej slovenskej investičnej skupine.
Skupina je 60-percentným akcionárom vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva denník SME, východoslovenský denník Korzár, regionálne týždenníky MY a schránkové noviny Echo. Zvyšných 40 percent akcií vlastní investičná skupina Penta.
V najbližších mesiacoch by mal byť Martin Vajda vymenovaný do dozornej rady vydavateľstva.
Zmeny v Prvej slovenskej investičnej skupine nastali po tom, ako v októbri po vážnej chorobe vo veku 70 rokov zomrel Peter Vajda.
Pente väčšinu nepredáme

Martin Vajda v piatok zároveň reagoval na špekulácie, ktoré sa objavili po smrti jeho otca, že Prvá investičná skupina chce úplne odísť z vydavateľstva Petit Press a predať svoj podiel Pente.
„Nie je to pravda, svoj podiel si chceme ponechať, aby bola garantovaná nezávislosť novinárskej tvorby, aby denník SME mohol naďalej prispievať k udržaniu demokracie v krajine,“ povedal Vajda.
Jeho otec Peter a Prvá slovenská investičná skupina zakladali denník SME v roku 1993, od vzniku vydavateľstva Petit Press v ňom vlastní rozhodujúci podiel a riadi ho.
Ak by sa objavila možnosť, že by Prvá slovenská investičná skupina odkúpila aj zvyšný podiel v Petit Presse, tak by podľa Vajdu túto možnosť zvážili: „Samozrejme, záviselo by to od ceny, je cena, ktorú si môžeme dovoliť zaplatiť, a potom je suma, ktorú už nie.“
Penta, Markíza a SME
Špekulácie o tom, že by investičná skupina Penta predala 40-percentný podiel v Petit Presse, sa objavili tento týždeň.

Agentúra Reuters totiž informovala, že Penta spolu s čínskou firmou CEFC kupujú mediálnu firmu CME, pod ktorú patria najsledovanejšie televízie v piatich európskych krajinách vrátane televízií Markíza a Nova.
Krížové vlastníctvo, teda majetkové prepojenie vydavateľa tlačených médií a vysielateľa televízie alebo rozhlasu na Slovensku zakazuje zákon, hoci sa dá ľahko obísť.
Samotnej Pente tak bráni kúpiť televíziu iba to, že priamo a transparentne vlastní spomínaný menšinový podiel v Petit Presse. Pred kúpou televízie by sa ho musela zbaviť alebo previesť na sprostredkovateľa.
Zvyšné médiá (Plus 1 deň, Plus 7 dní, Trend atď.) na Slovensku už teraz Penta vlastní menej transparentným spôsobom cez sprostredkovateľa.
Martin Vajda zdôraznil, že ide len o hypotetickú otázku, pretože nemajú žiadne informácie o tom, že by Penta chcela z Petit Pressu odísť. „Nemyslím si, že je vôbec niekto na Slovensku, kto by si chcel kúpiť menšinový podiel vo vydavateľstve,“ vysvetlil.
Aké sú akcionárske vzťahy
Momentálne vlastnícke vzťahy vo vydavateľstve sú nastavené tak, že Prvá slovenská investičná skupina s podielom 60 percent Petit Press ovláda a podieľa sa na jeho riadení.
Penta so 40-percentným podielom sa na riadení vydavateľstva nepodieľa, môže len kontrolovať niektoré manažérske rozhodnutia, odsúhlasovať väčšie investície nad 150-tisíc eur a vetovať nominácie štyroch členov predstavenstva s výnimkou predsedu predstavenstva.
Predsedu totiž nominuje výhradne Prvá slovenská investičná skupina a je ním dlhoročný generálny riaditeľ vydavateľstva Alexej Fulmek.