BRATISLAVA. "Pán premiér dal v noci návod ako obchádzať Zákonník práce," povedal v diskusnej relácii na TA3 V politike nezaradený poslanec parlamentu Jozef Mihál.
Čierna práca
Mieril tým na to, ako Robert Fico zo soboty na nedeľu odpracoval nočnú zmenu v spoločnosti IAC Group v priemyselnom parku v Lozorne. Aby ukázal, že práca v noci je náročná a podporil tak vládny návrh na zvýšenie príplatkov za prácu v noci.

Fico vo firme pracoval ako dobrovoľník. "Ak niekto pracuje na linke, kde sa vyrábajú súčiastky, tak musí mať pracovnú zmluvu, výnimočne dohodu," povedal Mihál.
S tým, že premiér tak pracoval na čierno, pretože podnik ho mal prihlásiť minimálne do Sociálnej poisťovne.
Mihál upozornil na to, že na dobrovoľnícku zmluvu, akú mal Fico, sa v priemyselnom podniku podľa zákona pracovať nedá.
Firma by tak podľa Mihála za porušenie Zákonníka práce mala dostať od Inšpektorátu práce dvojtisícovú pokutu. A Fico zasa vo výške približne 300 eur.
"Firmy si teraz môžu povedať, že načo budú dávať normálne zmluvy a platiť dane a odvody. Urobíme to, ako pán premiér ukázali," dodal Mihál.
Prejav solidarity?
"Bol to najväčší stupeň solidarity, ktorý premiér prejavil. Sám si to išiel vyskúšať a jeho jednoznačný záver je, že si ľudia tie príplatky zaslúžia, " reagoval na Mihálove slová minister práce Ján Richter.
Vláda navrhuje, aby sa príspevok za prácu v noci zvýšil zo súčasných 20 percent minimálnych mzdových nárokov na 50 percent.
Ak sa na to pozrieme v reálnych číslach, znamená to, že kým tento rok majú ľudia za každú odpracovanú hodinu v noci nárok na príplatok 50 centov, v budúcom roku to bude už 1,38 eura. Za jednu osemhodinovú nočnú zmenu tak ľudia zarobia približne o sedem eur viac.
V súčasnosti v noci pracuje približne 240-tisíc ľudí.