BRATISLAVA. Domácnosti si na budúci rok za elektrinu mierne priplatia. V priemere sa jej cena zdvihne o 2,71 percenta.
Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pod vedením Ľubomíra Jahnátka. Predsedom regulačného úradu sa stal v lete toho roka.
Za elektrinu si priemerná domácnosť mesačne priplatí len niekoľko centov. Napríklad v kategórii D1 s nízkou spotrebou priemerná cena pre všetky tri veľké energetické spoločnosti, ktoré tvoria až 70 percent trhu, ľudia priplatia 13 centov za mesiac. V prípade kategórie D2 nárast bude o niečo vyšší – 51 centov, teda 2,08 percenta.
Drahšia elektrina na trhu
Konečný účet však bude závisieť od toho, akého dodávateľa domácnosť má a aká je jej priemerná spotreba. „Cenové rozhodnutia nám zatiaľ neboli doručené, po detailnej analýze sa k nim bližšie vyjadríme,“ povedala hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová. Rovnako na otázky denníka SME reagovali aj ostatné energetiky.
2,71 percenta
je priemerný nárast cien elektriny pre domácnosti.
Samotné regulované podniky však žiadali oveľa vyššie ceny, ako nakoniec regulačný úrad odklepol.
Cena sa podľa regulovaných firiem mala dvíhať takmer o 14 percent. Jahnátkovi úradníci však tieto návrhy zoškrtali. Prečo, Jahnátek nevysvetlil.
„Bolo by zaujímavé, ak by úrad ukázal, v akých oblastiach boli kalkulácie regulovaných subjektov tak zásadné rozdielne oproti jeho prepočtom,“ povedal Peter Marčan, analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.
Vyššie ceny elektriny pre domácnosti na Slovensku sa očakávali. Cena elektriny totiž v priebehu tohto roka začala na trhu stúpať. Vyšplhala sa až k 40 dolárom za megawatthodinu.
Aj plyn a teplo
Za rastom cien elektriny boli podľa energetického analytika Michala Šnobra, ktorý spolupracuje s J&T bankou, dva hlavné dôvody: nárast cien hnedého uhlia a tiež zvýšenie cien emisných povoleniek.

Domácnosti si priplatia aj za plyn a teplo. Nárast však v týchto prípadoch bude miernejší. Plyn bude drahší v priemere len o 0,38 percenta.
Dôvodom je, že o zvýšenie cien požiadali len štyria dodávatelia, aj to len alternatívni. Hlavné slovo na trhu s plynom má štátna firma SPP, ktorá bola pri predaji plynu domácnostiam v minulosti stratová a o zvýšenie cien teraz nepožiadala.
V prípade štyroch alternatívnych dodávateľov priemerná cena plynu domácnostiam stúpne o dve až tri percentá. Domácnosti si však v budúcom roku priplatia aj za teplo.
„Priemerná koncová cena za teplo v roku 2018 vzrastie o 1 percento, z toho variabilná zložka o 1,2 percenta a fixná zložka o 0,9 percenta,“ uviedol Jahnátek.