Vý roba vlnených látok naprieč storočiami patrila k najlukratívnejším odvetviam Britských ostrovov. Vyrýstol na nej aj nasjatrší rodinný biznis Británie. Dodnes prežil jeho továrenský komplex, aj rodinná firma, len textilná výroba zanikla.
Továreň na vlnené látky starého britského rodu Brookeovcov v dedine Armitage Bridge neďaleko mesta Huddersfield v západnom Yorkshire spája historické dedičstvo najstaršej rodinnej firmy s perspektívnymi biznismi dneška a zároveň s ideou technologického parku, ktorý by podobne ako Silicon Valley v USA mohol v budúcnosti určovať trendy vývoja v Británii.
Namiesto tkáčov a garbiarov sa v nej dnes pohybujú experti na softvér, financie, technológie či iné perspektívne odvetvia, ktorí sídlia v kanceláriách v prebudovaných industriálnych priestoroch na ploche 30 hektárov.
Rodina Brookeovcov úspešne podnikala vo výrobe vlny od v roku 1541 až do 80. rokov minulého storočia. Ale globálne trendy poklesu cien v odevnom priemysle a vytlačenie vlny z trhu lacnými náhradami spôsobili, že výrobu napriek enormnému úsiliu nedokázali udržať.


Pätnásta generácia rodinného podniku sa preto odhodlala na radikálny rez v roku 1987 – zastaviť textilnú výrobu. Rozhodla sa vdýchnuť industriálnemu komplexu novú víziu a úlohu.
Vďaka tomu najstarší rodinný biznis Británie, firma Brooke & Sons, stále žije, hoci namiesto