BRATISLAVA. Kompletná hospodárska a obchodná dohoda CETA nespôsobí zhoršenie pozície štátu pri zákaze ťažby rádioaktívnych látok.
“Dohoda v žiadnom prípade nevytvorí predpoklady pre snahu zahraničných banských spoločností obísť platný zákonný zákaz dobývania ložísk uránových rúd na Slovensku
„
Tvrdí to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, ktoré tak reagovalo na tvrdenie opozičnej strany SaS, že dohoda obsahuje neplatné zákony, ktoré by mohli Slovensku v budúcnosti spôsobiť ekonomické škody.
Poslanci SaS Anna Zemanová a Alojz Baránik vo štvrtok informovali, že v dohode CETA sa nachádza neplatný geologický zákon. Kanadské banské spoločnosti by tak podľa nich mohli využiť túto chybu.
Zákaz ťažby bez súhlasu obyvateľov
Súčasný platný zákon z roku 2007 totiž hovorí o tom, že dobývanie nerastov je zakázané, ak s tým obyvatelia dotknutej oblasti nesúhlasia.
Na kanadské spoločnosti by sa podľa Zemanovej nevzťahovala referendová povinnosť, v ktorej by obyvatelia vyjadrili svoj názor na ťažbu v ich okolí.
Rezort považuje tvrdenia SaS za nepravdivé.
"Dohoda v žiadnom prípade nevytvorí predpoklady pre snahu zahraničných banských spoločností obísť platný zákonný zákaz dobývania ložísk uránových rúd na Slovensku," uviedol tlačový odbor rezortu.
CETA zaručuje práva štátu
Ustanovenia v CETA totiž jednoznačne pokrývajú a zaručujú základné a legitímne právo štátu regulácie vo všetkých oblastiach verejného záujmu, teda aj v oblasti ochrany životného prostredia.
"Konkrétne zákonné podmienky na vydanie oprávnenia na podnikanie v oblasti ťažby sú mimo pôsobnosti tejto dohody, a teda zostávajú bez akýchkoľvek obmedzení v platnosti. Dohoda CETA teda vôbec neznamená zmenu prístupu ťažobných firiem z Kanady na trh SR," doplnilo ministerstvo.
Slovenská republika má teda podľa MH SR vyhradené právo naďalej uplatňovať doterajšie zákonné podmienky.
"Dohoda CETA sa totiž netýka opatrení uplatňovaných na lokálnej úrovni. To znamená, že všetky podmienky banského zákona zostávajú platné pre každého potenciálneho investora. Keďže ide o obchodnú dohodu, platí základné pravidlo, že do listín záväzkov v obchode so službami sa zapisujú iba výhrady za národnú legislatívu, ktorá definuje diskriminačné podmienky podnikania pre spoločnosti z tretích krajín v porovnaní s domácimi spoločnosťami," priblížilo MH SR.

Pokiaľ ide o znenie výhrady SR, smerodajné je podľa ministerstva konkrétne slovné znenie výhrady a nie číslo zákona, keďže zákony sa postupom času menia.
"Pokiaľ ide o ochranu životného prostredia, ide o základné a legitímne právo štátu regulovať, ktoré je pokryté aj ustanoveniami dohody CETA. Záväzky v službách za oblasť investícií sú vylúčené z riešenia sporov v rámci stáleho investičného súdu. To znamená, že ani v prípade porušenia záväzkov SR v tejto oblasti sa investor z Kanady nemôže domáhať odškodnenia v rámci stáleho investičného súdu," dodalo MH SR.
V rámci pripomienkového konania sa ministerstvo bude zaoberať všetkými výhradami k dohode.