VIEDEŇ. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti sa na zasadnutí vo Viedni dohodli, že súčasný program obmedzovania ťažby predĺžia o ďalších deväť mesiacov. To znamená do konca roku 2018.
Iránsky minister ropného priemyslu Bizan Zangáne uviedol, že kartel sa tiež rozhodol obmedziť ťažbu v Nigérii a v Líbyi na tohtoročných úrovniach. Tieto dve krajiny boli doteraz z obmedzení produkcie vyňaté, pretože ich ropný sektor sa zotavuje z negatívnych dopadov vnútorných nepokojov.
Podpora ceny
Krajiny ťažiace ropu sa obmedzením dodávok snažia obnoviť rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu s ropou a podporiť ceny suroviny.

"Ministri OPEC dali veľmi jasne najavo veľké odhodlanie znížiť nadbytočné zásoby ropy," uviedla podľa agentúry Bloomberg analytička Amrita Šenovová z poradenskej spoločnosti Energy Aspects.
OPEC sa vlani dohodol, že zníži ťažbu o 1,2 milióna barelov denne. K dojednania sa pripojili aj niektoré ďalšie ťažobné krajiny na čele s Ruskom, ktoré sľúbili produkciu obmedziť o ďalších 558.000 barelov denne.
USA sa k dohode nepripojili
Dohoda o obmedzení ťažby bola platná do konca marca 2018. Snahu o podporu cien ropy obmedzením dodávok komplikujú Spojené štáty, ktoré sa k dohode nepripojili.
Americký Úrad pre energetické informácie (EIA) vo štvrtok uviedol, že produkcia ropy v USA sa v septembri zvýšila o 290.000 barelov denne na 9,48 milióna barelov denne.
Rusko zase tlačilo na jasnejšie informácie o tom, akým spôsobom sa začne realizovať ústup od dohody, aby sa nestalo, že trh sa v rýchlom čase dostane do deficitu. V takom prípade by ceny prudko vyskočili, čo by konkurenčným producentom z USA umožnilo ďalšie zvýšenie ťažby ropy z bridlíc.
Rusko potrebuje na vybalansovanie svojho rozpočtu omnoho nižšie ceny ropy než Saudská Arábia, ktorá je lídrom v rámci OPEC. Rijád sa totiž pripravuje na uvedenie svojej ropnej spoločnosti Aramco na burzu a vyššie ceny ropy by krajine vyhovovali.
Pred rokom sa štáty OPEC a ďalší producenti mimo ropného kartelu na čele s Ruskom dohodli, že od roku 2017 znížia produkciu ropy dohromady o 1,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Pôvodne mala dohoda platiť len šesť mesiacov, v máji ju však predĺžili do konca marca 2018.