BRATISLAVA. Ak niekoho krátko pred dôchodkom vyhodia z práce alebo dostane vážnu chorobu, môže zostať doma a žiť zo svojich úspor v treťom pilieri. Nič tým nestratí, jeho budúci dôchodok sa mu neskráti a štát sa doňho nebude starať.
Takúto predstavu mal minister práce Ján Richter (Smer), keď na jeseň predkladal návrh takzvaného preddôchodku. O jeho výhodách hovoril viackrát, aj nedávno, keď v Bratislave pochodovali odborári a žiadali lepšie podmienky pre starších ľudí.
Plány Richtera však môže prekaziť ministerstvo financií, ktoré vedie jeho stranícky kolega Peter Kažimír. K preddôchodku poslal toľko závažných pripomienok, že z pôvodného návrhu nezostalo v podstate nič.
Richter síce avizuje, že si za pôvodným návrhom bude stáť, otázne však je, či niektorým pripomienkam nakoniec nepodľahne.
1. Kažimír chce ísť na ľudí prísnejšie
Richter navrhoval, aby preddôchodok získali tí, ktorí splnia dve základné podmienky. Prvou bolo, že im nechýba viac ako päť rokov do dovŕšenia riadneho dôchodkového veku. V tomto roku by išlo o ľudí, ktorí majú viac ako 57 rokov.
Druhou podmienkou bolo, aby mali v treťom pilieri nasporených toľko peňazí, aby z neho každý mesiac počas trvania preddôchodku dostali aspoň 271 eur. Táto suma sa časom bude mierne zvyšovať, počíta sa ako 1,36 násobku životného minima.

Už tieto podmienky boli pomerne prísne, keďže Slováci majú v treťom pilieri nasporených priemerne len 2300 eur, čo by im stačilo len na pár mesiacov preddôchodku, určite nie na tri či päť rokov.
Napríklad Tatra banka, ktorá má vlastný tretí pilier, upozornila, že človek, ktorý by chcel poberať preddôchodok päť rokov v minimálnej sume, by musel mať nasporených 16-tisíc eur.
Je to nepomerne viac, ako majú Slováci v súčasnosti. Preddôchodok by sa tak ušiel len najmajetnejším.
Paradoxne, Kažimír navrhuje ešte prísnejšie podmienky.