LUXEMBURG. Dodávatelia luxusného tovaru môžu svojim autorizovaným distribútorom zakázať predaj svojich produktov cez internetová trhovisko, ako je Amazon alebo eBay.
Rozhodol o tom v stredu Súdny dvor Európskej únie.
Nový precedens
Luxusné značky si podľa neho majú právo vybrať, kto predáva ich produkty, aby si ochránili svoj imidž a exkluzivitu, a tým, že spotrebiteľom obmedzia výber neporušujú pravidlá hospodárskej súťaže.
Súdny verdikt sa týka sporu nemeckej pobočky firmy Coty, medzi ktorej značky patrí Marc Jacobs, Calvin Klein a Chloé, a nemeckou maloobchodnou spoločnosťou Parfümerie Akzente, ktorá predáva tovar firmy Coty na internetových stránkach, hoci tá s tým nesúhlasí.
Predpokladá sa, že rozhodnutie sa stane precedensom, čo je dôležité najmä pre európske spoločnosti, ktoré sa na svetových predajoch luxusného tovaru podieľajú sedemdesiatiimi percentami.
Veľkí poškodzujú malých
Oponenti poukazujú na to, že obmedzenie predajov ide proti hospodárskej súťaži a bude mať negatívny dopad na menších podnikateľov.
V tomto duchu vyzneli dva obdobné prípady v Nemecku, kde sa v posledných rokoch protimonopolný úrad vyslovil proti veľkým značkám.
Spoločnosti Adidas a Asics prinútil, aby obmedzenie online predaja stiahli, s odôvodnením, že online platformy sú rozhodujúce pre malé a stredne veľké firmy aj pre spotrebiteľov.
Úrad dospel k záveru, že zákaz predaja cez také weby, ako je Amazon a eBay, má za cieľ kontrolu cien.
Súčasne koncentruje predaj do rúk výrobcov a niekoľkých veľkých firiem a poškodzuje menšich obchodníkov.