Na území severného Spiša v podtatranskej obci Jurgov, ktorá dnes patrí Poľsku, vznikla počas druhej svetovej vojny malá rezbárska dielňa. Neskôr sa presťahovala do mestečka Spišská Belá, kde sa v roku 1947 zmenila na výrobné družstvo Javorina.
„Vtedy sa tam vyrábali ľudové umelecké predmety, ako napríklad črpáky. Vyrezávali sa z lipy, čo je mäkšie drevo, alebo z jelše. Javorina vyrábala mnohé výrobky aj pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV),“ rozpráva o začiatkoch výrobného družstva súčasný konateľ spoločnosti Leo Čellár, ktorý je zároveň aj dizajnérom nábytku.
Výroba sa neskôr rozdelila na dve časti – rezbársku a tokársku (sústružnícku) a zariaďovanie interiérov. Javorina bolo prvé z desiatich výrobných družstiev, ktoré na Slovensku vznikli po druhej svetovej vojne.

V súčasnosti je jediným výrobným družstvom so zameraním na výrobu nábytku, ktoré dokázalo prežiť neľahké obdobie ekonomickej transformácie a neustále reagovať na rýchlo sa meniace trendy v nábytkárskom priemysle.
Družstvá mali vždy špecifický štatút a dokonca aj za socializmu boli podnikateľskými subjektmi. Javorina patrila do Zväzu výrobných družstiev, ktorý stále funguje. Veľké zmeny nastali po roku 1992, keď začal platiť tzv. transformačný zákon.
V tom čase veľa družstiev zaniklo. „Dôvodom bolo, že členovia mohli odísť z družstva s nárokom na vyplatenie transformačného podielu. Zmenou bolo aj to, že drobní podielnici sa mohli priamo podieľať na riadení spoločnosti, čo však nebolo veľmi dobré pre ich fungovanie.“
Z pôvodných okolo sto členov v Javorine zostala po transformácii len hŕstka podielnikov. L. Čellár dodáva, že po roku 1992 bola Javorina vo veľmi zlom stave personálne aj finančne. V súčasnosti má 12 členov, z toho sú dvaja majoritní.