BRATISLAVA. Dvaja developeri – J&T Real Estate a HB Reavis Group - ktorí v Bratislave plánovali v najbližších rokoch preinvestovať viac ako dve miliardy eur, ustúpili.

Svoje žiadosti o štatút významnej investície, ktoré vláde ešte na jar tohto roka predložili, stiahli. Oznámil to v pondelok podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini zo Smeru.
„Developeri svoje žiadosti sťahujú. Nebudú ani predmetom rokovania vlády, ktorá sa bude venovať primárne hlavnému mestu,“ oznámil Pellegrini.
O udelení štatútu významnej investície pre oboch developerov mala vláda rozhodovať už túto stredu. Taký bol Pellegriniho plán, keď do pripomienkového konania predkladal obe žiadosti firiem pred niekoľkými dňami.
Viaceré zásadné pripomienky
Proti návrhu sa postavili viaceré ministerstvá, ale aj koaliční partneri Smeru – Most-Híd a SNS. To mal byť podľa týždenníka Trend tiež dôvod, prečo developeri svoje žiadosti stiahli.
„Ak máme hodnotiť investičné projekty podľa toho, čo si myslia koaliční partneri, je to zlá cesta,“ povedal Pellegrini, ktorý na tlačovke vymenoval zásadné pripomienky ministerstva životného prostredia a ministerstva pôdohospodárstva. Ide pritom o rezorty, ktoré vedú práve Most-Híd a SNS.
“Developeri svoje žiadosti sťahujú. Nebudú ani predmetom rokovania vlády, ktorá sa bude venovať primárne hlavnému mestu.
„
Návrh napríklad podľa rezortu pôdohospodárstva, ktorý vedie Gabriela Matečná (nominantka SNS), nespĺňal základnú podmienku na vydanie osvedčenia o významnej investícii.
„Žiadame doplniť a podrobne preukázať, že predmetná stavba vytvorí najmenej 300 nových trvalých pracovných miest alebo je národohospodársky významná,“ napísalo v pripomienke ministerstvo pôdohospodárstva.
Kritiku k návrhu však napísalo aj ministerstvo kultúry, ktoré vedie Pellegriniho stranícky kolega Marek Maďarič. Ten sa postavil J&T Real Estate, keďže nesúhlasil s výstavbou električky v blízkosti Národného divadla.
Možné udelenie štatútu významnej investície pritom dlhodobo kritizovali niektoré mestské časti – Petržalka a Ružinov, ale aj niektorí mestskí poslanci.
Tí dokonca spustili petíciu. Aktivisti tvrdili, že oba projekty nie sú vo verejnom záujme, developerom by uľahčili výstavbu v rozpore s územným plánom a diskusia nebola dostatočná.
Čo žiadali
Ak by vláda štatút významnej investície pre J&T Real Estate a HB Reavis odklepla, firmy by profitovali z menšej byrokracie.
O stavebné povolenie by nemuseli žiadať viaceré stavebné úrady v meste, o projektoch by rozhodoval jediný stavebný úrad.
Zároveň by sa mohli ľahšie dostať k pozemkom, na ktorých plánujú stavať. V prípade, ak by sa nedohodli s majiteľmi pozemkov, mohli by žiadať o ich vyvlastnenie. Pozemky v okolí Dunaja vlastní nielen mesto, ale aj ministerstvá, prístav, Národná diaľničná spoločnosť a súkromné osoby.
HB Reavis chcelo štatút napríklad pre novú autobusovú stanicu na Mlynských nivách, ktorú prednedávnom začal stavať, ako aj lanovku či niekoľko ďalších projektov.
J&T Real Estate žiadal o štatút významnej investície nielen na vybudovanie električky, ale aj na dostavanie zóny Eurovea, ďalšiu fázu Klingerky a dokončenie zóny Panorama City.
„Aj napriek stiahnutiu našej žiadosti sme presvedčení, že realizácia nášho zámeru je v záujme mesta aj jeho obyvateľov, a teda aj vo verejnom záujme,“ povedal Peter Korbačka z J&T Real Estate.
O štatút významnej investície podľa neho nežiadali preto, aby získali nejaké finančné úľavy alebo stimuly, či obišli kompetencie mesta a povoľovacie procesy.

„Naopak, naším hlavným cieľom bolo dať rozvoju Bratislavy potrebný impulz a tým, že dáme nášmu zámeru váhu a prioritu a urýchlime jeho realizáciu,“ dodal Korbačka.
Očakávajú pomalšiu realizáciu
HB Reavis chce ešte diskutovať.
Ako povedal výkonný riaditeľ HB Reavis Group pre Slovensko Adrián Rác, developer navrhne zriadiť odbornú pracovnú skupinu všetkých zúčastnených inštitúcií aj strán. Projekty však meniť neplánuje.
„Naše plány zatiaľ nemeníme, na projektoch budeme pracovať ako doposiaľ. Očakávame však predĺženie horizontu nových projektov,“ dodal Rác.