BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pripravilo zákon o dreve, ktorým ide zabrániť vstupu dreva z nezákonnej ťažby a výrobkom z takéhoto dreva na európsky trh.
Po viac ako štyroch rokoch tak SR preukáže splnenie nariadenia EÚ. Nový zákon v stredu prerokovala a schválila vláda SR. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2018.
"Tvrdo zakročíme proti každému, kto by sa chcel obohacovať na nelegálne získanom dreve," povedala Gabriela Matečná (nominantka SNS), vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Výrobky posúdi inšpekcia, hrozia pokuty
"Zákonom zamedzujeme vstupu dreva z nezákonnej ťažby, či už zo Slovenska, zahraničia alebo výrobkom z takéhoto dreva na vnútorný trh EÚ prostredníctvom Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI)," opísala.
"Za porušenie tohto zákona budú hroziť sankcie až do výšky dvestotisíc eur," priblížila.
Inšpektori SLDI patriacej pod MPRV SR so sídlom vo Zvolene budú kontrolovať v rámci celého Slovenska aktivity obchodníkov s drevom, dovozcov, prepravcov a všetky fyzické a právnické osoby, ktoré uvádzajú drevo a výrobky z neho na trh.
Vydávať budú rozhodnutia a sankcie, zabezpečovať poradenskú činnosť, spolupracovať s colnými orgánmi, v prípadoch pochybnosti o druhu, pôvode a množstve dovezeného dreva či výrobkov z neho.
Inšpektori budú oprávnení vstupovať na pozemok, do stavby, do zariadení, do vozidiel, ktoré sa používajú na účely uvádzania dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh EÚ alebo na ich prepravu, samostatne zastavovať vozidlá prevážajúce drevo a výrobky z dreva na lesných cestách i pozemkoch.
Nové povinnosti
Hospodárske subjekty budú na základe zákona povinné uchovávať doklady preukazujúce pôvod dreva a výrobkov z dreva, nadobudnutie vlastníctva alebo držby dreva a výrobkov z dreva, ako i dokladov týkajúcich sa uvedenia dreva a výrobkov na vnútorný trh.
Obchodník bude povinný pri predaji dreva a výrobkov uchovávať doklady preukazujúce ich nadobudnutie a oprávnenie obchodovať s nimi.
Prepravca bude zasa povinný preukazovať sa dokladom, z ktorého je zrejmý pôvod dreva a výrobkov, druh dreviny, množstvo dreva a výrobkov vyjadrené počtom, objem alebo hmotnosť surového dreva, zaradenie dreva a výrobkov do kvalitatívnej triedy, dodávateľa a príjemcu dreva (výrobkov), dátum a čas prepravy.
Tieto doklady musí prepravca uchovávať najmenej päť rokov odo dňa prevzatia dreva (výrobkov) na prepravu.
EÚ prostredníctvom nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ ešte v roku 2010 nariadila členským štátom určiť príslušný orgán, ktorý by mal na starosti centrálnu evidenciu, kontrolu a prípadné sankcie subjektom uvádzajúcim na trh drevo a výrobky z neho pochádzajúce z nezákonnej ťažby.
Nariadenie malo byť platné od marca 2013, SR pre jeho nesplnenie hrozila pokuta viac ako sto miliónov eur.
Návrh zákona súvisí aj s nariadením Rady EÚ z roku 2005 o vytvorení licenčného systému FLEGT na dovoz dreva do EÚ, a to prostredníctvom overovania licencií z tretích krajín, s ktorými má EÚ uzatvorené partnerské dohody. Ústredným orgánom štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na trh za SR bude MPRV SR.
V lesoch nevyhnutných pre potreby obrany štátu bude orgánom dozoru Ministerstvo obrany SR.
Ďalšími orgánmi štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na vnútorný trh z lesných pozemkov budú okresné úrady.
Vláda ďalej rokovala o:
- Sadzby mýta za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ako aj ciest prvej triedy pre vozidlá nad 3,5 tony od začiatku budúceho roka mierne vzrastú. Dôvodom zvýšenia mýtnych sadzieb o 0,001 až 0,005 eura je to, že medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien v septembri dosiahla hodnotu 1,8 %. Vláda v stredu schválila príslušnú zmenu nariadenia o spôsobe výpočtu mýta, o výške sadzby mýta a o systéme zliav zo sadzieb mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií.
- Vláda na stredajšom rokovaní vzala na vedomie návrh východísk k opatreniam na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku, ktorý predložil minister hospodárstva Peter Žiga. Cieľom materiálu je podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) identifikovať bariéry a definovať úlohy krátkodobého a strednodobého charakteru, ktorých riešením by sa odstránil, resp. znížil vplyv týchto bariér na ďalší vývoj automobilového priemyslu a vylepšila sa tak situácia v najkritickejších oblastiach.
- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predložilo na rokovanie vlády SR Informáciu o stave prác a ďalšom postupe v projekte ropovodu BSP (Bratislava-Schwechat Pipeline) vypracovanú v spolupráci so spoločnosťami Transpetrol, a.s., a BSP Bratislava - Schwechat Pipeline GmbH. Vládny kabinet vzal materiál na vedomie."Cieľom tohto materiálu je predovšetkým poukázať na súčasný stav v realizácii projektu ropovodného prepojenia. V súčasnosti je potrebné vyriešiť konečné rozhodnutie vo vzťahu k trase tohto ropovodu, ako aj k jeho realizácii, ktoré je predmetom odborných analýz," uviedlo MH SR.
- Platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 4,8 %. Vyplýva to z nariadení, ktoré na svojom stredajšom zasadnutí schválila vláda. Zvýšenie platových taríf zamestnancov pracujúcich v štátnej a verejnej službe vychádza z uzatvorených kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na rok 2018. Vo verejnej správe platové tarify od začiatku budúceho roka stúpnu približne 153 tisíc zamestnancom, s výnimkou učiteľov, ktorým platy stúpli o 6 % od 1. septembra tohto roka. V štátnej správe platové tarify vzrastú približne 38,5 tis. zamestnancom.