
Ani po viac ako ôsmich rokoch od výbuchu plynov v handlovskej bani súdy definitívne nerozhodli, kto je zodpovedný za najväčšiu banskú tragédiu v novodobej histórii Slovenska. Pri nej zahynulo dvadsať baníkov a záchranárov.
Ešte v máji 2015 prievidzský súd rozhodol, že traja zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza sú vinní zo všeobecného ohorzenia, za trest si mali odsedieť vo väzení tri roky, päť, šesť a osem rokov. Verdikt bol neskôr zrušený a súd v prípade stále nevyniesol nový, proces bude pokračovať 21. februára.
Čo sa stalo v bani
Plyn v Bani Handlová vybuchol 10. augusta 2009. Nešťastie sa stalo 330 metrov pod povrchom. Išlo o miesta, kde už uhlie priamo neťažilo a baníci chodby v tom čase uzatvárali elektrárenským popolčekom.
“V Handlovej bola špecifická situácia. Pomerne dlho, desiatky hodín od výbuchu, boli baníci a záchranári nezvestní. Príbuzní mali dlho pocit nádeje, že prežili.
„
Bolo to preto, aby sa k nevyťaženému uhliu a uhoľnej drvine nedostal kyslík, ktorý by mohol spôsobiť požiar. Napriek tomu práve požiar bol dôvodom, ktorý nešťastie v handlovskej bani spôsobil.
„V Handlovej bola špecifická situácia. Pomerne dlho, desiatky hodín od výbuchu, boli baníci a záchranári nezvestní. Príbuzní mali dlho pocit nádeje, že prežili, neboli tam, boli v inej chodbe... Ďalšie dni prešli, kým identifikovali telá,“ povedal vlani pre Denník N Radovan Bránik pri spomienke na nešťastie.
Ten v roku 2009 šéfoval 12-člennému tímu krízovej intervencie ministerstva vnútra. Už predtým asistoval pri rôznych hromadných nešťastiach, ale nič podobné ako v Handlovej nezažil.

Po výbuchu v handlovskej bani sa odškodňovalo. Vtedajšia prvá vláda Roberta Fica (Smer) schválila odškodné vo výške 33-tisíc eur pre 41 osôb, rodičia jednej z obetí dostali polovicu.
Odškodňovala aj poisťovňa. Rodiny siedmich záchranárov mali dostať po takmer šesťtisíc eur, pozostalí po trinástich obetiach dostali spolu 115-tisíc eur. Pomohla aj samotná mestská samospráva.
Stovky ľudí
Po jednom z najväčších baníckych nešťastí na Slovensku primátor Handlovej Rudolf Podoba stál za myšlienkou, aby sa deň nešťastia stal – Dňom obetí banských nešťastí. Dva roky po výbuchu založili v Handlovej tradíciu Dňa bielych ruží.

V Hornonitrianskych baniach Prievidza pracuje vyše štyritisíc ľudí, z toho v podzemí takmer 2200.
Najvýznamnejším zákazníkom sú Slovenské elektrárne, keďže na základe všeobecného hospodárskeho záujmu musia vyrábať elektrinu z hnedého uhlia.
Ročne na to podnik dostáva asi sto miliónov eur. Skladajú sa na to domácnosti a firmy vo svojich faktúrach.