BRUSEL. Ministri energetiky z členských krajín EÚ sa na svojom pondelňajšom zasadnutí v Bruseli venujú aj smernici o podpore výroby energie z obnoviteľných zdrojov. S cieľom znižovať uhlíkové emisie. Tie zapríčiňuje predovšetkým spotreba uhlia, ktorá však podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) v poslednom desaťročí stagnuje a veľké svetové ekonomiky od uhlia upúšťajú.
Belgická televízna stanica RTBF pripomenula, že francúzsky prezident Emmanuel Macron dal v nedeľu (17.12.) verejný záväzok, že Francúzsko v najbližších piatich rokoch (do roku 2022) zatvorí všetky svoje tepelné elektrárne na uhlie.
Tie v súčasnosti zaisťujú v krajine 5 percent výroby energie, na rozdiel od jadrových elektrární, ktoré vyrobia 70 percent energie.
Slabý dopyt

Jadrové elektrárne, ktoré neprodukujú emisie C02, chce Macron podporovať rovnako, ako aj obnoviteľné zdroje energie, ktoré zaistia prechod na bezuhlíkové hospodárstvo.
Podľa pondelňajších údajov IEA, ktoré uviedla tlačová agentúra Reuters, celosvetový dopyt po uhlí v priebehu nasledujúcich piatich rokov porastie iba o 0,5 percenta ročne.
Dôvodom je hlavne nižšia spotreba uhlia v Číne. Agentúra vo svojej výročnej správe o uhlí pripomenula, že globálna spotreba uhlia v roku 2016 sa znížila o percenta na 5357 miliárd ton ročne. Dôvodom boli nízke ceny zemného plynu, nárast obnoviteľných zdrojov energie a pokrok v oblasti energetickej účinnosti.
Uhliu sa nedarí dlhšie
Podľa IEA celosvetový dopyt po uhlí by mal zaznamenať mierny 0,5-percentný rast a v roku 2022 produkciu vo výške 5534 miliárd ton. Čo je len mierny posun voči súčasnej úrovni a čo zároveň znamená, že spotreba uhlia stagnuje už desať rokov.
Prognózy IEA naznačujú najprudší pokles spotreby uhlia v Európe, Spojených štátoch a Číne, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom uhlia a ktorá začala masívne investovať do čistoty ovzdušia. Naopak, viac uhlia spotrebujú ekonomiky v juhovýchodnej Ázii - India, Pakistan a Bangladéš.
V Európskej únii sú vyhliadky pre uhlie "bezútešné", uvádza IEA. Aj naďalej najväčšími spotrebiteľmi budú Poľsko a Nemecko, s vyše polovicou spotreby v celej Únii. Predpokladá sa, že spotreba uhlia v EÚ v roku 2022 klesne na 293 miliónov ton.
V celosvetovom meradle by v roku 2022 malo uhlie tvoriť 26 percent z celkového energetického mixu - mierny prepad voči roku 2016, keď uhlie vo svete zaistilo 27 percent výroby energie.