BRATISLAVA. Vláda už nechce odpúšťať odvody firmám, ktoré zamestnávajú ľudí s najnižšími príjmami. Toto opatrenie zaviedla druhá vláda Roberta Fica od roku 2015 v rámci druhého sociálneho balíčka. Po troch rokoch vláda toto opatrenie zrušila.
Opatrenie malo motivovať zamestnávateľov, aby zamestnávali aj na málo platené pozície viac ľudí.
V minulosti totiž podniky na tieto posty nechceli prijímať veľa zamestnancov, pretože to pre nich nebolo veľmi výhodné, veľkú časť nákladov na ich mzdy „zožrali“ totiž poplatky štátu.
Vyriešila to takzvaná odvodová odpočítateľná položka, ktorá zvýšila príjem ľuďom s minimálnou mzdou. Títo ľudia totiž neplatili žiadne odvody do zdravotnej poisťovne. So zvyšujúcou sa mzdou však ľudia aj firmy mali platiť čoraz vyššie zdravotné odvody. Takto to je až do platu 570 eur, čo je vlastne strop, od ktorého štát už odvody neodpúšťa.
Vláda odpočitateľnú položku ruší len pre firmy, zamestnanci naďalej štátu nebude platiť žiadne zdravotné odvody.
Podľa šéfa mimovládnej organizácie INEKO Petra Goliáša si tak nízkokvalifikovaní ľudia budú ťažšie hľadať prácu. „Posilní sa bariéra pre ľudí s nízkym príjmom uplatniť sa na trhu práce a vymaniť sa z dlhodobej nezamestnanosti,“ povedal.
