BRATISLAVA. Švajčiarska spoločnosť Optotune plánuje v Trnave založiť technologické centrum so zameraním na inovatívny vývoj produktov a vylepšenie existujúcich produktov.
Do projektu plánuje spoločnosť investovať 520 tisíc eur až 3,8 milióna eur. Ako vyplýva z informácií zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR (MH), vzniknúť by malo 50 nových pracovných miest určených predovšetkým pre vysokoškolákov.
Investičná pomoc
Investor už požiadal štát o investičnú pomoc, a to vo výške 1,2 milióna eur. Vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný a nehmotný majetok by mohla spoločnosť dostať investičné stimuly v objeme 130 tisíc eur, vo forme úľavy na dani z príjmu 632 tisíc eur.
Investor od štátu taktiež žiada príspevok na vytvorenie nových pracovných miest v nominálnej výške 500 tisíc eur.
Rezort hospodárstva odporúča vláde požadovanú investičnú pomoc schváliť.
„Vzhľadom na to, že intenzita pomoci pre investičný zámer nepresahuje maximálnu možnú intenzitu pomoci podľa nariadenia vlády a zákona o investičnej pomoci, navrhujeme pre prijímateľa schváliť investičnú pomoc,“ uviedlo ministerstvo.
Na čo sa chce centrum orientovať
Technologické centrum sa bude orientovať na softvérové, firmvérové, elektronické, strojárske a procesné inžinierstvo. Okrem toho bude mať rad nových spotrebiteľsky orientovaných projektov, ktoré prejdú výskumom, prototypovaním a testovaním, až po sériovú výrobu. „Súčasťou investičného zámeru, na základe ktorého prijímateľ žiada o investičnú pomoc, je iba výskumná a vývojová časť technologického centra,“ upresnilo ministerstvo.
Nové technologické centrum bude napojené na akademické a vedecko-výskumné zázemie sústredené okrem iného v Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Trnave a ďalších vysokých škôl v Bratislave, predovšetkým fakúlt Slovenskej technickej univerzity.
Spoločnosť Optotune Slovakia je 100-percentne vlastnená holdingovou spoločnosťou Optotune Holding AG, ktorá je výrobcom opto-elektronických komponentov. Skupina patrí k lídrom v oblasti laditeľnej techniky a od svojho založenia v roku 2008 jej bolo udelených 40 nových patentov. Za využitia najmodernejších softvérov už spoločnosť vyvinula sériu niekoľkých unikátnych technológií, ako napríklad vysokoelastické membrány, vysokoprevodové kvapaliny a elektroaktívne polyméry.