Ffexibilita v práci znamená, že ľudia môžu pracovať z rôznych miest vrátane kancelárie. „Neznamená to len prácu z domu. Existuje výskum, ktorý ukázal, že pozitívny vplyv flexibility je najväčší, keď zahŕňa čas aj miesto a keď ľudia pracujú mimo kancelárie približne polovicu svojho času, teda dva-tri dni v týždni,“ hovorí Biljana Weberová, šéfka spoločnosti Microsoft pre Česko a Slovensko.

Microsoft či IBM sú jednými z najväčších súčasných podporovateľov práce z domu. K zmene presunúť čo najviac svojich zamestnancov mimo kancelárie pristupujú už dlhodobo s cieľom dosiahnuť takzvaný water cooler efekt.
Znamená to, že ľudia vo voľných debatách, akoby v kuchynke či pri obede, prídu na nové nápady, ktoré posunú ich projekty ďalej. Znie to logicky, ale funguje najmä vtedy, ak zamestnanci vedia správne s prácou z domu narábať.
Slovensko sa novému trendu stále učí a prichádzajú s ním najmä mladé firmy, pre ktoré je práca z domu, najmä v začiatkoch podnikania, celkom prirodzená. Krok teda musia držať aj väčšie firmy alebo giganty, ktoré v nej nájdu nové pozitíva.
Giganti IT to už vedia
Firmy ako Microsoft či IBM fungujú na báze virtuálnych tímov. Keďže tie tvoria ľudia z celého sveta, ktorí komunikujú elektronicky naprieč rôznymi časovými zónami, najviac im vyhovuje flexibilita pracovného prostredia či home office.
IBM patrí medzi priekopníkov práce z domu a už v roku 2009 takto pracovalo 40 percent z takmer štyristotisíc zamestnancov firmy, čím ušetrili veľké náklady spojené s prenájmom kancelárií.