VIEDEŇ. Strany novej rakúskej vlády sa dohodli na obmedzení vyplácania prídavkov cudzincom pracujúcim v Rakúsku na ich deti, ktoré žijú v iných členských krajinách Európskej únie.
Návrh zákona o takzvanej indexácii chcú po výjazdovom zasadnutí vlády, ktoré sa začína vo štvrtok 4. januára v štajerskom zámku Seggau, poslať do pripomienkové konanie, informovala agentúra APA.
Ľudová strana podobný zákon chcela pripraviť už vlani, Európska komisia bola ale proti. V roku 2016 do európskeho zahraničia putovalo z Rakúska 273 miliónov eur určených 132.000 deťom. V Rakúsku pracujúci Slováci dostali na deti žijúce vo vlasti 63 miliónov eur, Česi 18 miliónov.
Miliónové úspory
Podľa návrhu zákona, ktorý má agentúra APA k dispozícii, by mala indexácia priniesť Rakúsku úspory vo výške približne 114 miliónov eur.

To zodpovedá menej ako polovici prostriedkov vydaných v roku 2016 na prídavky na deti občanov krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktorí pracujú síce v Rakúsku, ale ich potomkovia žijú trvalo v ich vlasti. Dáta za rok 2017 nie sú zatiaľ k dispozícii.
Nová rakúska vláda tvorená Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurze a protiimigračnou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ) chcú v budúcnosti výšku vyplácaných dávok prispôsobiť nákladom na živobytie v jednotlivých členských krajinách. Vychádzať chcú z dát štatistického úradu EÚ.
Norma odporuje európskemu právu
Podľa predstáv koaličnej vlády by mal parlament zákon prijať ešte pred letnými prázdninami. Norma by mohla začať platiť na začiatku budúceho roka.
Okrem toho chce Viedeň usilovať o riešenie tejto problematiky na európskej úrovni.
Už pri predchádzajúcom pokuse (ÖVP) o indexáciu prídavkov na deti na začiatku minulého roka Európska komisia dala najavo, že by ju nepovažovala za zlučiteľnú s európskym právom.
Slovenské deti dostali 63 miliónov
Najviac peňazí z prídavkov na deti plynulo v predminulom roku do Maďarska: takmer 39.000 detí rodičov pracujúcich v Rakúsku si tak rozdelilo 80 miliónov eur.
Na druhom mieste bolo v roku 2016 Slovensko, kde na 30.600 detí dostali rodičia pracujúci v Rakúsku 63 miliónov eur.

Po Poľsku, Rumunsku a Slovinsku nasleduje v tabuľke Česko s 18 miliónmi eur. Niekoľko miliónov eur putovalo aj do Chorvátska a Bulharska. Celkom Rakúsko v predminulom roku vyplatilo na prídavkoch na deti 4,4 miliardy eur.
Plány Rakúska už vlani kritizoval napríklad maďarský premiér Viktor Orbán. Nová rakúska ministerka pre otázky rodiny Juliana Bognerová-Sraussová akúkoľvek kritiku dnes odmietla.
"Treba sa na to pozerať aj z inej perspektívy: Je to fér, že deti v krajinách, kde sú náklady na živobytie oveľa nižšie, dostávajú oveľa, oveľa viac peňazí než deti u nás?" uviedla ministerka.