ŠANGHAJ. Z 31 čínskych regiónov splnilo v roku 2016 plán zníženia emisií skleníkových plynov 27 regiónov. Plán má krajine pomôcť v boji s globálnym otepľovaním, uviedla to Národná rozvojová a reformná komisia (NDRC).
Medzi oblasti s mimoriadnymi výsledkami patria mestá Peking a Šanghaj, a priemyselné provincie Če-ťiang a Kuang-tung na juhu a juhovýchode krajiny.
Plánované ciele nesplnili odľahlé oblasti ako Tibet a Čching-chaj, poľnohospodárska autonómna oblasť Kuang-si na juhozápade krajiny a hospodársky upadajúca priemyselná provincia Liao-ning.
Čína je najväčším zdrojom skleníkových plynov na svete. Aby urýchlila rozvoj produkcie elektriny z iných ako fosílnych zdrojov, zlepšila kvalitu ovzdušia a podporila zalesnenie, prišla v roku 2016 s plánom emisných limitov pre 31 regiónov.
V období 2016 až 2020 sa zaviazala znížiť emisie oxidu uhličitého na jednotku hrubého domáceho produktu o 18 percent a celkovú spotrebu energie obmedziť do konca desaťročia na päť miliárd ton uhoľného ekvivalentu. V roku 2015 predstavovala 4,3 miliardy ton.
Čína v rámci dohody o boji proti globálnemu otepľovaniu, ktorá bola podpísaná v roku 2015 v Paríži, sľúbila, že jej emisie skleníkových plynov dosiahnu vrchol niekedy okolo roku 2030. V decembri zaviedla celoštátny systém obchodovania s emisnými povolenkami. V prvej fáze do neho budú môcť vstúpiť len subjekty energetického sektora.