BRATISLAVA. Rakúsko bude rokovať s ďalšími krajinami o svojom návrhu, ako obmedziť vyplácanie prídavkov cudzincom pracujúcim v alpskej republike na ich deti, ktoré žijú v iných členských krajinách Únie. Nové pravidlá by Viedeň chcela presadiť na celoúnijnej úrovni.
Rakúska ministerka zahraničia Karin Kneisslová to povedala po utorňajšom (9. januára) stretnutí so štátnym tajomníkom slovenského ministerstva zahraničia Ivanom Korčok. Prvá cesta novozvolenej rakúskej ministerky zahraničných vecí viedla práve na Slovensko. „Nie je to pre nás len gesto, ale hlavne silný signál, na ktorom chceme v budúcnosti stavať,“ povedal Korčok.
Slovensko podľa Korčoka očakáva, že prípadné zmeny nebudú diskriminovať jeho občanov.
Otázka férovosti

"Čo sa týka rodinných prídavkov, je to niečo, čo sa v Rakúsku preberá ako otázka férovosti na európskej úrovni. Prajeme si celoeurópsku indexáciu (pozn. red. krátenie prídavkov). Detaily prenecháme rezortným kolegom, ktorí by mali viesť dialóg," povedala Kneisslová na tlačovej konferencii. Ohľadom krátenia prídavkov zmienila rozdielnu životnú úroveň v jednotlivých štátoch Únie.
Podľa skorších informácií by príslušný zákon mal priniesť Rakúšanom úspory vo výške približne 114 miliónov eur (2,9 miliardy korún).
V roku 2016 do európskeho zahraničia putovalo z Rakúska 273 miliónov eur určených 132.000 deťom. V Rakúsku pracujúci Slováci dostali na deti žijúce vo vlasti 63 miliónov eur, Česi 18 miliónov eur.
Nediskriminačné
Slovensko očakáva, že nové pravidlá nebudú diskriminovať Slovákov, ktorí legálne pracujú v Rakúsku a ktorí tam platia dane a odvody.
"Vnímame to ako dôležitú otázku európskeho práva. Mobilita je silnou a základnou otázkou fungovania vnútorného trhu Únie. Očakávame, že bude striktne uplatnený princíp nediskriminácie," povedal Korčok.
Už pri predchádzajúcom pokuse rakúskych ľudovcov (ÖVP) o krátenie prídavkov na deti na začiatku minulého roka, dala Európska komisia najavo, že by príslušný zákon nepovažovala za zlučiteľný s európskym právom.