CARACAS. Vo venezuelských supermarketoch dochádzajú základné potraviny a obchodníci si nemôžu dovoliť nakúpiť nový tovar. Vláda im totiž minulý týždeň nariadila znížiť ceny potravín. Informoval o tom venezuelský opozičný denník El Nacional.
Venezuelský parlament, ktorý má pod kontrolou opozícia, schválil projekt, ktorý má pomôcť obyvateľom so zvládaním ekonomickej krízy.
"Je to časovaná bomba a ak sa ľud nespojí, situácia eskaluje," povedala opozičná poslankyňa Melva Paredesová. Ďalšia poslankyňa Dinorah Figueraová upozornila, že 80 percent Venezuelčanov žije v chudobe.
“V pondelok prišiel dodávateľ a ponúkal mi banány za 17.000 bolívarov za kilo, ale inšpektori nás denne kontrolujú, či ich predávame za stanovených 11.000 bolívarov.
„
"Je nesporné, že sa vo Venezuele zhoršuje humanitárna kríza. V niektorých oblastiach sme sa vrátili na úroveň, kedy neexistovali antibiotiká, ľudia umierajú na obyčajné infekcie," varuje lekár José Félix Oletta, ktorý bol pred dvadsiatimi rokmi ministrom zdravotníctva.
Terajší autoritársky prezident Nicolás Maduro pritom neustále tvrdí, že v krajine žiadna humanitárna kríza nie je.
Skorumpovaný prídelový systém
Venezuelský parlament, v ktorom má väčšinu opozícia, a ktorého legitimitu vláda preto neuznáva, schválil v utorok zámer vytvoriť Národnú alianciu pre humanitárnu solidaritu. V rámci nej majú skupiny obyvateľov koordinovanej parlamentom pomáhať ľuďom, ktorým sa nedostáva základných potravín či liekov.
Vláda v tejto juhoamerickej krajine bohatej na ropu už skôr zaviedla kvôli ekonomickej kríze prídelový systém, ten ale zjavne veľmi nefunguje. Nedostáva sa na všetky potrebné skupiny obyvateľstva a systém je podľa opozície skorumpovaný. Koncom decembra vypukli v mnohých mestách protesty, keď k ľuďom nedorazilo okrem iného sľúbené bravčové mäso.
Vláda nakázala znížiť ceny potravín
Chaos spôsobila vláda minulý týždeň nariadením, aby obchodníci znížili ceny piatich desiatok druhov základných potravín.
Okamžite potom vzali Venezuelčania obchody útokom. Regály sa tak začali vyprázdňovať a obchodníci sa sťažujú, že nový tovar nemôžu nakupovať.
"Nemáme ovocie, zeleninu ani strukoviny. V pondelok prišiel dodávateľ a ponúkal mi banány za 17.000 bolívarov za kilo, ale inšpektori nás denne kontrolujú, či ich predávame za stanovených 11.000 bolívarov," posťažoval sa denníku El Nacional jeden z obchodníkov. Strach začínajú mať aj ich zamestnanci, ktorí tak môžu prísť o prácu.
Rekordná inflácia
Práve ekonomická politika socialistickej vlády je podľa expertov vedľa prepadu globálnych cien ropy hlavným dôvodom, prečo je Venezuela už niekoľko rokov v hlbokej ekonomickej kríze.

Oficiálnou menou je bolívar, ktorého hodnota prudko klesá. Vlani predstavovala inflácia vo Venezuele asi 2600 percent, tento rok by sa podľa údajov parlamentu mohla vyšplhať až na 10.000 percent.
"Takmer tri štvrtiny štátneho dlhu vlani pokryla vláda vytlačením nových peňazí. Vláda tak ruinuje krajinu," povedal v utorok novinárom ekonóm José Guerra, ktorý stojí na čele parlamentného finančného výboru.
Parlament tiež v utorok označil za protiústavný návrh vytvorenia kryptomeny petro, ktorú pred niekoľkými dňami oznámil prezident Maduro a ktoré musia byť pokryté ropou.
Maduro: V záujme ľudu
Madurova vláda súčasný parlament neuznáva a od jeho vzniku v januári 2016 blokuje jeho činnosť. Vlani vláda vytvorila svoje ústavodarné zhromaždenie, ktorého cieľom mala byť nová ústava.
Namiesto toho ale tento orgán funguje ako paralelný parlament a vydáva zákony. Napríklad vlani prijal zákon, na základe ktorého môže súd poslať až na 20 rokov do väzenia ľudí kvôli výrokom a činom nenávistným voči venezuelskému ľudu.
Že je niečo v záujme ľudu, tým sa vláda často zastrešuje, keď sa chystá prijať ďalšie kroky. Tento týždeň Maduro varoval nového predsedu parlamentu Omara Barboza, že "skončí veľmi zle", pokiaľ sa bude "pliesť do záležitostí ľudu".