BRATISLAVA. Proti poplatku 10 eur za cirkevný sobáš, ktorý zaviedol štát začiatkom roka, protestovali v uplynulých dňoch kresťanskí aktivisti. Viac než desaťtisíc ľudí za tri dni podpísalo internetovú petíciu za zrušenie údajnej diskriminácie cirkevných sobášov.
Podporovateľom petície prekážalo, že mladomanželia, ktorí sa rozhodli zosobášiť v kostole, musia platiť administratívny poplatok vo výške 10 eur. Z toho dôvodu ho označili za diskriminačný.
Minister vnútra Robert Kaliňák signatárov petície Fóra kresťanských inštitúcií v pondelok 22. januára vypočul a dohodol sa s nimi na zrušení tohto poplatku.

„Aj keď sme chápali určité dôvody, ktoré viedli predkladateľov tohto poplatku, myslíme si, že je správne, aby tieto veci boli rovnocenné. Po dohode s predstaviteľmi Fóra kresťanských inštitúcií sme sa rozhodli ísť cestou, aby sa zo zákona tento poplatok vypustil,“ povedal Robert Kaliňák s tým, že ľudia, ktorí sa rozhodnúť zobrať v kostoloch, by nemali byť znevýhodnení.
Pred zavedením poplatku sa za cirkevný sobáš neplatili administratívne poplatky, matriky to považovali za nefér, keďže aj cirkevné zväzky musia evidovať rovnako ako tie civilné.
Poplatok nenápadne presadilo Združenie miest a obcí Slovenska cez nesúvisiaci zákon s tým, že úradníci na obecných úradoch majú so zápisom cirkevného sobáša viac práce než pri civilnom zväzku, a práve to má zohľadňovať nový poplatok. Z toho dôvodu diskrimináciu odmietali.
Cirkev odmieta, že by matrikári mali so zápisom sobáša v kostole viac práce, než je to pri manželstve, ktoré sa uzatvára na úrade. Výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský na Facebooku vysvetlil, že matrikár dostane hotovú zápisnicu, ktorú vypĺňa sobášiaci v cirkvi.
Denník SME následne oslovil niekoľkých advokátov, ktorí sa však vo svojich stanoviskách nezhodli na tom, či je alebo nie je poplatok za sobáš diskriminačný.
Ročne sa na Slovensku uzavrie 26-tisíc sobášov, z toho 12-tisíc je cirkevných.