DAVOS. Americký minister obchodu Wilbur Ross pripustil, že Čína by mohla uvaliť na produkty z USA odvetné clá po tom, ako americký prezident Donald Trump rozhodol o vysokých dovozných clách na solárne panely a práčky.
Ako povedal na tlačovej konferencii v rámci Svetového ekonomického fóra (WEF), ktoré sa od utorka (23.1.) koná v Davose, "odvetné kroky sa nikdy nedajú vylúčiť. Všetko bude závisieť od rozhodnutia Číny".
Trump v pondelok schválil dovozné clá na solárne panely a práčky, a to na odporúčanie americkej Komisie pre medzinárodný obchod (ITC). Tá uviedla, že dovoz týchto produktov poškodzuje domáce firmy.
Trumpovo rozhodnutie skritizovali Čína aj Južná Kórea, ktorých sa clá dotknú najviac. Nespokojnosť ale dalo najavo aj Mexiko.

Trump do zvýšených ciel zahrnul aj túto krajinu, napriek tomu, že podľa ITC dovoz z Mexika amerických výrobcov neohrozuje.
Ross je členom jednej z najväčších amerických delegácií, aká sa kedy na WEF zúčastnila. Čaká sa najmä na piatok, keď s prejavom vystúpi Donald Trump. Viacerých účastníkov fóra znepokojuje najmä jeho agenda "Amerika na prvom mieste" a obávajú sa, či to neznamená nástup novej éry protekcionizmu.
V súvislosti s clami Ross uviedol, že "každý deň sa vo svete vedú obchodné vojny. Každý deň sa niekto usiluje porušiť pravidlá a neférovo z toho ťažiť a USA sa snažia iba brániť voči podobným opatreniam zo strany iných štátov".
Americký minister financií Steven Mnuchin zasa vyhlásil, že USA naďalej podporujú voľný a férový obchod. Ako povedal, vysoký rast americkej ekonomiky je prospešný aj pre svetovú ekonomiku a nevidí ani nesúlad medzi Trumpovou agendou "Amerika na prvom mieste" a spoluprácou s inými krajinami v medzinárodnom obchode.
Obaja ministri navyše potvrdili, že USA pristúpia aj k ďalším opatreniam na ochranu svojich výrobcov, vrátane opatrení v oceliarskom sektore. V tejto oblasti Washington obviňuje napríklad Nemecko z nezákonných dotácií.