PEKING. Čínska spoločnosť SPIC Shijiazhuang Dongfang Energy plánuje vybudovať v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko technologicky vyspelú solárnu elektráreň s kapacitou dva gigawatty (GW).
Elektráreň nebude využívať bežné fotovoltaické panely, ale technológiu koncentrovanej solárnej energie (CSP). Náklady na projekt majú predstavovať približne 46 miliárd jüanov, uviedla agentúra Reuters.
Elektráreň má byť jednou z najväčších svojho druhu v Číne. Krajina je pritom už teraz najväčším solárnym trhom na svete. Projekt je súčasťou dlhodobej snahy Pekingu zvýšiť využitie čistej energie a rozvinúť odborné znalosti v oblasti ukladania energie.
Spoločnosť zatiaľ predstavila predbežné plány a nespresnila, kedy chce s výstavbou začať, ani kedy má byť projekt ukončený. V prvej fáze počíta s kapacitou produkcie 200 MW a s investíciou 4,6 miliardy jüanov.
Na rozdiel od fotovoltaických elektrární, ktoré používajú panely, technológia CSP vyrába energiu pomocou zrkadiel alebo šošoviek. Tie sa využívajú na koncentráciu slnečných lúčov na potrubie či nádobu. Teplo ohrieva vodu a vyrába paru, ktorá poháňa parnú turbínu. Tepelnú energiu možno tiež uchovávať v roztavených soliach alebo syntetickom oleji, čo umožňuje elektrárňam vyrábať elektrinu aj po západe slnka.
Čína sa snaží podporovať projekty CSP a ich schopnosť ukladať energiu, aby zmiernila rastúce problémy s plytvaním elektrinou.